dust8

Myslíte, že rozdíl pěti let je v obličeji každého člověka už znát, nebo až deset?

Nejlepší odpověď
Disraeli

Záleží v jakém období života. Nejvíc ta změna udělá během přeměny, když přechází z jednoho věku do druhů, zkrátka prochází vývojem/růstem nebo stárnutím. Děti, puberťáci, dospělí-staří. Samozřejmě je to i dost individuální, někdo se za 20 let nezmění, jiný za rok.

Další odpovědi
Filip84

Primárně záleží na tom, kolik detailů jsi s to pobrat za jednotku času.

Kolem každého z nás jsou denně tisíce obrazových vjemů, pachů, zvuků, feromonů. Kdybychom je měli, theoreticky, pobrat všecky, a to pokaždé, a po celý život, tak se nám přetíží mozek, CNS, no a nevydrží. Proto existuje selektivní paměť, kognitivní zkreslení atp.

Jinými slovy, když se deset lidí podívá na jeden obličej po ustanovenou (relativně krátkou) jednotku času, každý si zapamatuje jenom určitý počet obrazových vjemů. U každého budou mírně odlišné, to souvisí se spoustou proměnných, ale primárně člověk vidí, co umí vidět (zná), a pak, co vidět chce.

Naše společnost není příliš zaměřena na to vyznat se v druhých lidech, naopak, jsme v době individualistické a sobecké, takže většinu lidí zajímá, když ne pouze, tak primárně, já, a už, buďto, nic víc, nebo ano, ale jen omezeně.

Pak jsou objektivní kriteriony. Někdo má „starodávný“ Gesicht, někdo naopak vypadá mladší, než ve skutečnosti je. Velký vliv má na to také hmotnost, obecně mládí je spojeno se štíhlostí, takže člověk s nadváhou, ne tak obesní, je subjektivně považován za staršího.

Pak, taky, záleží, kde kdo nabírá na hmotnosti, jsou různé typy. U „hrušky“ se, třeba, obličej moc nemění, takže „hruška“, jestli má od 10 kg víc, či míň, vypadá pořád téměř stejně. Ale ten, kdo přibírá hodně v obličeji, přibere a vypadá starší.

Bys se, asi, divil, jak je docela nesnadné odhadnout, koho na kasse požádat o ověření věku, a koho ne. Kolikrát bys řekl, že tomu není ani patnáct, a ono je tomu už přes dvacet, a naopak. Není to až tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát, proto, u některých lidí je pět let, jako padesát u jiných, a u některých není deset roků vůbec nic. 🙂

da ny

Do 20 let ano ;D
Pak jak u koho (vlivem životního stylu, geny, trápení, nemoc. alkohol).
5 let sem, 5 let tam, žádnou změnu nepoznám ;D
Jinak do 50 u žen ani ne. Pak jsou už viditelné známky zemské přitažlivosti (jindy od 40 nebo až od 60). Všimla jsem si, že pánové, velmi často, po 40 „zmužní“ a zpapulatí .
Měla jsem kolegyni, která 30 let vypadala, stále stejně.