Tonda Káňa

Myslíte si, že profesionální astrologové svému řemeslu skutečně věří, nebo to dělají jen pro prachy a oblbují lidi?

Já myslím, že většina tomu i věřit bude, ale řekl bych, že zde také bude nezanedbatelná skupina lidí, kteří prostě ví, že hloupé ovečky se vždy najdou a že se na jejich naivitě a hlouposti dá jednoduše vydělávat. Přijde mi to nechutné a nemorální. Každý se nějak musí živit, někdo jako šarlatán, někdo jako politik (nevyjde to nastejno?), ale tihle lidi jsou pro mně dno…

Jaký na to máte názor? Já respektuji, že někdo astrologii věří, sám mám bohužel ve svém okolí pár takových lidí, ale štvou mě lidi, kteří té důvěry zneužívají.

Nejlepší odpověď
Drap

Myslím, že z valné většiny věří. I v astrologii je spousta věcí které vycházejí. To, že některé věcj nedokážeme vysvětlit a jinak určit, ještě neznamená, že to neexistuje.

Další odpovědi
Disraeli

" Já respektuji, že někdo astrologii věří.." Tak to kecáš pěknou blbost. Očividně nevíš, co respekt je. 😝 Zatím to bylo jen samé pohrdání, úrážky, výsměch, povyšování a netolerance. To má k respektu na míle daleko.
Jako třeba takový df je ezopošuk jak vyšitý, ale krom do něj se opakovaně navážíš i do celých oklultních „věd“ a astrologie obecně, Znevažuješ, jak ty nauky, tak věřící. Nemluvě o náboženstvích a odlišné víře (přesvědčení) než je tvá. Tak jaký RESPEKT, tvl. To je asi jako když pod některé své levičácké příspěvky Pepa25 napíše, „Jsem konzervativec, ALE…“, „Jsem věřící křesťan, ALE…“ 😅 (Jako jestli je skutečně věřící netuším, ale snad nikdo mu ani s navijákem nežere, že by byl v nějakém ohledu konzervativec. Rozuměj, větší levičák, liberalista a progresivista na těchle stránkách asi není a jako zastánce konzervatismu, chce možná jen dát svým slovům váhu/větší pozornost. No, jestli je Pepa25 konvzervativec, tak už fakt nevím. A jeslti ty respektuješ výše uvedené nebo vůbec cokoli, tak to já jsem asi svatý Řehoř Veliký 😅).

Spíše nevěřím. Nebo se hlavně o tohle ani nějak nezajímám. Na astrologii mám nejasný názor, možná něco na tom může být, ale většinou spíš jen žvásty a domněnky. Ale hlavně nevěřím lidem, takže astrolog bude buď blázen anebo šejdíř (většinou). Horoskopy (online a v tisku) si občas projdu, ale to jen abych se pobavil. Je-li tam něco dobrého, tak to příjmu, ale moc neřeším, je-li tam něco negativního, tak to nehrotím vůbec, protože tomu nevěřím a náladu mi to nezkazí (beru jen to dobré, pokud je – jako takový placebo efekt a motivaci).. taky je vidět, že mnohé ty horoskopy tvrdí současně něco jiného (tedy, třeba denních, týdenních aj. horoskopů je hromada – od různých společností a různých astrologů.
Mnohé z těch horoskopů si v principu odporují. Máme měsíční horskopy z různých zemí/kultur a jo, charakteristiky těch jednotlivých znaemní jsou často kupodivu stejné nebo podobné, alespoň co se týká měsíčních znamení zvěrokruhu (že by alespoň v základu hrál určitou roli pro charakter/osobnost měsíc či roční období, kdy se člověk narodil?), ale pokud příjde na roční znamení, tak si to odporuje s těmi jinými. Horoskopy taky operují s tím, že existuje jen nějakých cca 12 osobnosti, které mají své typičnosti, ale to si zase odporuje s ročními znamení – které taky mají své typičnosti, dle roku, kdy se narodili. Tzn., že všichni lidé narození třeba roku 1970 jsou já nevím co, myslím, že znamení psa – ale toto znamení a jeho charakteristika si bude odporovat s alespoň 9 nebo 10 běžnými měsíčními znamení horoskopu (třeba v „našem“). Roli hraje i den v týdn a jiné (tak se může denní charakteristika lišit od měsíční a ta zase od roční). Taky si to (podle mě) odporuje třeba s jinými faktory v vlivy, které mají vliv na toho člověka, jak vnitřní (geny, dědičnost, rodina), tak vnější (jako vliv okolí, společnost, kde se od dětství pohybuje). Že by s tím ty horoskopy počítaly? Nepravděpodobné,
Navíc plno horoskopů (denních, týdeních) neuvádějí jen obecné věci, ale i třeba něco konkrétního – co koho potká. A to je samo o sobě nesmyslné, protože se to vztahuje na miliony lidí (v rámci jednoho, či dvou států – jako třeba ČR/SR). Těžko bude mít najednou milion býků problémy ve vztazích, další milion střelců narazí na starého známého, dalším dvěma milionům štírů se bude dařit finančně, milionu lvů někdo materiálně uškodí /podvede je, milionu ryb se stane nehoda…
Takže MINIMÁLNĚ ty běžné horoskopy, volně k dostání a které jsou všude, včetně bulvátních plátků a stránek, budou pěkné kraviny – výmysly.

Každopádně nesouhlasím s tím, že je to jen klamavá psychologie. Všechno se nedá vysvetlit Forerovým efektem aj. Každé znamení má i svou vlastní charakteristiku a jsou velmi rozdílné. Nějaký extrovert si asi těžko řekne, jak na něj tak dokonale sedí charakteristika introverta. Sangvinik se asi úplně nebude vidět pod charakteristikou jasného melancholika. Člověk, který není mluvka, nevyhlédává společnost, je ctižádostivý, potrpí si na řád, pravidla a 10 podobných věcí, se asi těžko bude vidět pod znamením, které tvrdí úplný opak (jako hovorný, společenský, impulzivní/roz­těkaný, volný/svobodo­myslný, přelétavý atd.). Protože v astrologii jsou takové charakteristiky a každé znamení má svou vlastní a zakládá to z temperamentů, povah a druhů osobností. A ty jsou jiné a překvapivě často sedí (i když se podíváš, tak blíženec nebo střelec je skutečně často takový, jakou má charakteristku a třeba zase kozoroh je taky takový, jakou má charakteristiku… rozuměj, že každý z nich úplně jinnou, spadjící pod jinou povahu, temperament a osobnostní rysy – což zasahuje i do návyků, zálib a sklonů myšlení).

A zase, kdysi před lety jsem si nechal udělat profesionální horoskop za poplatek a seděl neuvěřitelně až jsem zíral (a právě tohle nejvíc mě trochu donutilo zapřemýšlet nad horoskopy/astro­logií a mou skepsí – v tomto ohledu). Takže MOŽNÁ na některých něco bude (ale na těch online a podobných určitě ne). Rozuměj, to byl mj. 30stránkový psychologický rozbor, který rozebíral život od dětství po tu dobu, rozebírla i některé události/příhody, popisoval vztah k rodičům – a jací jsou/byli. A to sedělo fakt přesně, nebyly to jen nějaké prázdné fráze nebo obecné infromace, které by se daly vzthánout na víc lidí, bylo to příliš osobní a bylo tam x typičností, o mě, mém životě, rodině i některých konkrétních věcech. A nutno říct, že žádné infromace o mě k dostání nebyly (jako nějak vyhledatelné na internetu nebo jinde) a jedině, co dostali ode mě, byl přesný čas a místo narození.

Já odborník na astrologii nejsem. Je to však stará nauka, provozovaná už velmi dávno a nějakou tu váhu snad mít může – netuším však jakou. To hlavní, co mě nutí k zamyšlení, proč je to blbost je, že sice všechno může mít nějaký význam (a jakože vše ho má), včetně třeba postavení planet – ale jak sakra ti lidi vědí, jaký ten význam to má (kde/jak na to přišli)? Tady si myslím, že se oni jen nad něčím domnívají a spekulují a nedá se to brát vážně. Ale jako kdo ví…
Z alchymie vznikla iatrochemie a chemie, z kosmogonie vznikla kosmologie, z astrologie astronomie atd. Tzn. ty původní okultní vědy opředené tajemnem a snad magií, byly očistěny vědou/cědeckým poznáním a změnily se v čistě racionální poznání (přesto dávno před fyzikou a astronomií, měla astrologie už ve starověku dokonalé matematické znalosti o pohybu planet a hvězd, dokázali předpovídat zatmění, vytvářet kalendáře atd. dávno před chemií bylo v alchymii plno známých chemických principů – přestože se dnes na alchymii dívá jako na tajemnou vědu, plnou magie, kamene mudrců, tajných nauk a snahy měnit veci/transformovat třeba ve zlato, tak obsahovala i plno dnes běžných věcí v chemii, ATD). Takže přestože mnohé z takových nauk byly „magické“, poznání měly dost v tom, či tom ohledu a vznikly z nich skutečné vědy. Jisté faktické poznání tam bylo. ..

A taky „profesionální astrolog“, může být kdokoli, profesionální šejdíř i „profesionální blázen/pomatenec“ a MOŽNÁ i skutečný astrolog.
Taky je jich strašná spousta, takže těžko spekulovat. Můžou být různí. Někteří o sobě trvdí, že mají výjimečné schopnosti – to asi zpravidla budou šejdíři, případně blázni. Někteří se neobtěžují s žádnou astrologií a rovnou jen klamou – nedělají žádný matematický a astrologický (numerologický) výpočet, ale jen napíšou něco klamavého (nevěří tomu). Další tomu třeba věří, ale taky dost možná píšou kraviny (blázen svým přeludům věří). Jiní netvrdí, že jsou něčím výjimeční, jen se spoléhají čistě na znalosti a principy astrologie – tedy na základě toho a taho dojdou k takovým výpočtům a výsledkům. Takže tomu i věří a drží se toho – ale těžko říct, jak skutečné a pravdivé to je (protože já osobně fakt nevím, co ty výpočty atd obnášejí a co by měly představovat jednotlivé konstelace, a taky proč).
Šejdíři jsou nedmyslitelní – těch je určitě nejvíc a o tom není sporu. A nejen strologů, ale i léčitelů, obecně věštců a podobných. To však sice neznamená, že „tajemné“ síly, jakož i schopnosti neexistují, jen, že plno lidí je podvodníky. Boky by to byl skutečně obdařený člověk, maximálně pochybuji, že by tím vydělával peníze a prodával to jako senzaci. Pokud jsou odkázáni jen na nějaké znalosti z té „mystické“ nauky a řídí se jen jejími pravidly a sami nejsou ničím speciální – tak budíž – SNAD by zde mohli být nějací skuteční (minimálně upřímní).
Já věřím na „nadpřirozeno“, protože prokázáno už bylo několikrát. Nadpřirozeno nebo podobné pojmy ovšem nejsou správné. Pokud TO existuje, pak je to samozřejmě přirozené… problém je akorát v neznámých silách za tím vším (tedy, že je neznáme). Vychází to z nedostatečného poznání, neznámé dobře ani přirodní síly a zákony. Takže co všechno a jak, ještě může existovat, to si podle mě nedovodeme ani představit. A naopak, cokoli si představit dokážem, to njěakým způsobem, někdy, někde existovat může (naše mysl i představy jsou dost omezené – a známe jen to, s čím jsme se kdy setkali, či kombinace těch věcí, něco, co je pro nás představitelné). Bokem od jistého vydedukování existence Jednoty a thaumaturgie (v historii), tak byla opakovaně prokázána telepatie, jasnozřivost, telekineze, bilokace, materializace, „strašidelné domy“, aj. (od 19. století pod přísnými vědeckými metody, experimenty a zkoumáním), vědecky-technologicky v dnešní době pak telepatie (přístrojově – do nedávna pomocí „snímačů“ na hlavě, od nedávna už i na dálku – z pár metrů) a teleportace (na kvantové úrovni).
Avšak z toho všeho jsem nejskeptyčtější právě k astrologii, protože i pokud je na tom NĚCO pravdy, taky je to obalené takovým balastem nesmyslů a je to tak často zneužíváno, že v tom je těžko najít něco skutečného, pravdivého… Ale jak říkám, něco na tom být může.

aliendrone

Teď jsem napsal „traktát“, ale spadlo mi to, znovu to psát nebudu. V zásadě mám VELMI podobný názor, jako Disraeli.
BTW – kvantová teleportace je dnes běžnou hračičkou kvantových fyziků-experimentátorů. 😉 ☺

Pepa25

Spíš nevěří, jen to berou jako byznys. Také málokterá kartářka vykládá karty sama sobě, ale samozřejmě to nejde vyloučit.

Filip84

Disraeli: Ona astrologie, stejně jako třeba numerologie, je, vlastně, docela (vlastně absolutně 😅) exaktní „věda“. Nic složitého na tom není, jenom je to obsáhlé.

Připomíná to právo (svým způsobem 😅). Čím přesnější, relevantnější a komplexnější zadáš vstupy, tím relevantnější bude výsledek. U astrologie to platí na 100%. Potřebuješ, ideálně, přesný čas narození (řekněme na 1/4 hodiny), znát místo narození a zvolit „správný“ systém domů. Pak si můžeš udělat, relativně přesný, osobní horoskop, partnerský horoskop nebo třeba transitní horoskop.

Vyjde Ti relativně exaktní (podle přesnosti vstupů 😅, a taky jestli něco nezajebeš – nepoplantáš, neopomeneš … 😅😅) výsledek. Bude obsáhlý! 😅

Však si to klidně zkus: https://najdise.cz/ , někdy, jak budeš mít čas a bude se Ti chtít.

Já bych řekl, že když se umí, že ten výsledek docela sedí. Ovšem, samozřejmě, většina lidí umí leda tak kulový hovno. 😅 To za prvé. Líní jsou jak vši. 😅 To za druhé. A pořád od toho čekají něco, co jim to, samozřejmě, nikdy nedá. 😅 To za třetí.

Tak pro takový je jednodušší si přečíst horoskop v dámským časopisu, který jim řekne, co je čeká a nemine, a jestli a kdy už se budou mít konečně dobře. 🤷‍♀️

Podobné je to s numerologií. Začíná a padá na převodových tabulkách – ty musí vycházet z hebrejské abecedy, a ještě těch je několik. 😅 Výstup bude podobný, jako u té astrologie: obsáhlý a relativně exaktní. Zase, jestli chce někdo vědět, co ho čeká a nemine a proč mu smrdí hovno, tak od toho jsou weby dedikované pro takové 🤓, tam si zadá tři vstupy, vyblafne to na něho něco, on je happy. 🤷‍♀️

Astrologie Ti může pomoci s tím, že ti naznačí, v čem tvá budoucí partnerka (nebo třeba kolegyně v práci, chef …) bude „povolnější“ (nemyslím jenom s – víš čím 😅), v čem to může „skřípat“. Když budeš vědět místo a hodinu narození zjistíš, že to relativně sedí. Ale nečekej od toho zázraky – musíš pak „kandidátku“ podrobit všem třem stupňům outrpnýho vejtazu, abys věděl! 😜😂 To samé je s numerologií. Můžeš tak od toho očekávat, že budeš náznakem tušit, jestli ten tvůj nový chef je paličatý, nebo se s ním domluvíš snáze. Třeba. Ne manuál na život.

Asi je jasné, že všelidová představa o těchto „vědách“ je poněkud někde jinde, že. Proto vést debatu s 🤪&🤓 na toto thema je, poněkud, bezpředmětné. Protože o tom vědí úplný hovno, ale názor mají! 🤓🙈

Tonda Káňa

Tvl, TY o tom víš úplný hovno, když tvrdíš, že je to exaktní věda. To akorát značí, že nevíš, co je to věda…

Ale samozřemě reagovat nebudeš, protože na to nemáš co říct, protože o tom víš hovno TY.

Disraeli

To už jsem taky kdysi zkoušel. :D

Proto jsem taky psal, že o tom moc nevím, protože jsem se tím osobně nezabýval (jen kdysi jsem namátkoul přelouskal něco o numerologii a I-ťing… ale to se nedá brát za nějaké vážně „zasvěcení“ 😅). Jen jsem byl akorát překvapený, že sice jen jednou jesem si nechal udělat pořádný horoskop na zakázku, ale byl mistrně zrobený a valil jsem oči, co všechno tam bylo (jako osobního).
Takže já neříkám, že tomu nevřím, byť jsem podrzřívavý. Akorát se tím nezabývám a nedůvěřivý jsem především k lidem (než k samotné astrologii apod.).

Filip84

Disraeli: No jo, no, jenže; vezmi třeba takový partnerský horoskop: tak tam ti vyskočí, řekněme, harmonisující aspekty (aspekty srdce, klíčová spojení, amorův štít, snadné aspekty atp.) a disharmonisující aspekty (aspekty slz, těžké aspekty, atp.), no a některé z nich jsou tzv. těsné. Spousta lidí žije v představě, že ideální pro vztah je dominance harmonisujících aspektů. Blbost, takový vztah ani nevznikne, a když, nevydrží. Ideální je kombinace harmonisujících a disharmonisujících aspektů zhruba jedna ku jedné.

No jo, no, jenže to jsou určité vášně, vlastnosti, které někdo připisuje – tomu či tomu ve vztahu – skrze působení planet při jejich narození, no a vzájemného působení těch planet skrze vztah. Jak říkám, docela to sedí. Docela, tak jako reálně.

No jo, no, jenže za takový partnerský horoskop by skoro nikdo nezaplatil, protože by mu nerozuměl. Tak je to třeba „komunikovat“ – když se tím chce někdo živit. Jenže, ten, kdo to vypracovává, nezná ty, kterým to vypracovává. Ono je podstatný rozdíl ve vztahu dvou relativně vyzrálých osobností, u kterých je vysoký předpoklad, že i nějaká kvadratura se „překryje“ nadhledem a ohledem, než u páru, který by tvořili lidé podobní, jako „vévoda“ a „baron“.

Protože jestli by měli „vévoda“ a „baron“ kvadraturu na potřebu rozkoše, třeba „baron“ (s mánií! 😈) by měl potřebu rozkoše a „vévoda“ (s depresí 😅) potřebu klidu a jistoty. „Baron“ by sexuálně „kušnil“, třeba by „vévodovi“ nabídl, že ho pořádně „sedře“ na večír, no a „vévodu“ by to stresovalo. Ale „vévoda“ by nic nenamítal, protože teta říkala, že „ne“ je sprostý slovo. Tak by došlo k nějakýmu tomu spojení, no a teďka hvězdy neví, jak by „vévoda“ zareagoval (u „barona“ to víme: mánie! 😈), jakože jak by si „vrznul“ (nebo by byl „rozvrzán“, to máš fuk!), třeba by se mu to líbilo, a tak jako – čas od času – zase ne moc často, by byl rád znovu „rozvrzán“. Ale třeba ne, někdo na „to“ není. A takoví „baroni“ ti nevycítí nic, nenajdou nějaký konsensus, nejen v této oblasti. Ne, jeden bude kušnit, protože mánie a druhý bude chodit, jak rozmrdaná kachna, protože deprese. A nemusí to být „baron“ a „vévoda“, může to být „baron“ a „vévodkyně“.

Jasně, většina lidí není až tak 🤪. Ne, to ne, ale jak malý děti většina lidí je. 😅 Tak?

No nic, musíš jim to nějak komunikovat. Musíš jim to napsat tak, aby to pochopili (jak chceš „hlavatýmu“ 🤓 „vévodovi“ něco takového napsat, aby to pochopil? A „baronovi“, s mánií? 😈🤪), aby se jim to taky líbilo – si to zaplatili, ne, je doba zážitková?, prostě aby, ideálně, až se rozejdou, si přišli oba dva znovu pro další partnerský horoskop, a ty jsi tak měl „rito“. 🤷‍♀️

No, a v tom je ten problém …

Tonda Káňa

Drape, jaké ty věci jim vycházejí? Já o žádných jejich předpovědích nic nevím. Jestli narážíš na horoskopy, tak tam oni využívají tzv. cold reading a Forerův efekt, kdyžtak si o tom něco přečti. Zkrátka to je koncipovaný tak, aby to sedělo na každýho…

Bylo o tom spoustu studií, žádná platnost astrologie nikdy neprokázala, naopak…

da ny

Většina z nich (i těch dobrých), to dělá za peníze. Hlavně, pokud je to jejich
jediná činnost.
Nevím kolik jich znáte osobně a jaké máte zkušenosti s jejich výkladem
a výpočty. Je to podobné, jako s kartářkami (tam osobní zkušenost nemám).
Když Vám někdo povypráví o Vaší minulosti, současnosti, pak snadno člověk uvěří
i budoucnosti.
Když se člověk ohlédne zpět, do minulosti, tak celkem dost předpovědí
vyšlo a vychází (přírodní jevy, katastrofy, politika, charakteristika "začínajících
osobností, jejich vývoj, předpovědi o událostech v roce atp…)..

Disraeli

Drap podle mě nepsal jen o astrologii, ale obecně o „tajemných silách“ a nadpřirozenu.
Charles Richet – Pojednání o metapsychice, přečti anebo nepyskuj. Podobných studií i z té doby jsou desítky ale tahle je dobrá. Pokud chceš něco záživnějšího (méně odborné), tak alespoň „Strašidelné domy“ od Flammariona. Vědecky popisují co a jak, co jsou nesmysly, co se prokázalo, k jakým závěrům se došlo, jak probíhaly experimenty, jaké jsou pravděpodobnosti, jaká jsou možná vysvětlení. Přísně se vymezují proti okultním vědám i spiritismu a popisují prokázané neznámé síly (a jevy telepatie, jasnozřivost/kryp­testezie, bilokace, „strašení“), zbavené od pověr, triků (pdovodů), předsudků, představách o magii a pseudovysvětleních a teoriích (tedy z pseudověd).

Tonda Káňa

Trochu mě zarazilo, jak jsi psal výše, že např. telekineze byla prokázána? O tom nic nevím, pokud vím, tak žádný takový SKUTEČNÝ OBJEKTIVNÍ DŮKAZ neexistuje, ani u telepatie a dalších magických schopností.

Např. u nás je tzv. Paranormální výzva, kde můžeš vyhrát peníze pokud ukážeš nadpřirozené schopnosti, no samozřejmě že to nikdo nikdy nevyhrál. To samé v zahraničí. Ty tvoje domnělé experimenty byly buďto podvrhy, nebo nebyly provedeny správně.

Já jsem sice jen dělník, ale uvažuji racionálně a používám selský rozum. Navíc otec vědec byl, takže nějaké to vědecké myšlení mám taky 😂. Vždy jsem byl proti těmto kravinám a vždy budu, protože tyhle ezoblbosi nás akorát vracejí do středověku a do doby magie.

Kde bychom byli, kdybychom věřili na kouzla a šamany, na Bohy co nechávají vycházet Slunce atp.? Nikde, nedostali bychom se ani na Měsíc. Tyhle úvahy jsou prostě zpátečnické a pokud zkrátka objetivně nefungují, musíme je zahodit. Naštěstí je tu věda, která to ignoruje a pracuje s objektivně ověřitelnými fakty a skutečnostmi, bez předsudků.

Disraeli

Tak víš asi málo. Zdroje už jsem uvedl. Jak jsem psal, buď přečti nebo nepyskuj. Té literatury a studií je řada.
„Já respektuji“, ale taky totálně znevažuješ a nadáváš (a nejen na víru v asterologii či „nadpřirozeno“ aale i obecně víru ať už jakoukoli náboženskou nebo jne jiné přesvědčení než tvoje), Ujasni si, cože vlastně respektuješ… Xkrát jsem viděl, jak se posmíváš věřícím a jiným. Netuším, kde je ten domnělý respekt.
Že si troll je jasný.

Tonda Káňa

Aha, takže koukám, že jsi stejný imbecil jako ten Filip84, když mě zase jen tak nazýváš trollem. A to jen pro to, že mám opačný názor na astrologii než máš ty. Tvl, prober se, ty a ten druhej mamrd jste úplně mimo realitu…

Koukám že na tomhle webu člověk nemůže být v opozici, aby hned nebyl označován za trolla místními trotli.

Filip84

Disraeli: Tak když víš, že je to Troll: proč ho krmíš? 😅

Ne, ta otázka je řečnická, na ní si odpověz sám, ale smysluplná debata s Trollem je nemožná: samozřejmě, že napíše, že respektuje, ovšem samozřejmě, že nerespektuje – potřebuje vyvolat vášnivou reakci, kterou se krmí. 🤷‍♀️

Tak jsi ho „nakrmil“, no. 😅👌

Disraeli

A taky jsem od přírody dobrotisko. Když má někdo hlad, tak ho občas nakrmím. Každý musí jíst!. 😅

Disraeli

Většinou nereaguju, ale když už jsem odpověděl na otázku (zaujala), tak už jsem ‚musel‘ reagovat i v diskuzi, když už se vyloženě ptal.. :D