Kelt

Myslíte si, že Notre Dame má pro Francouze stejný význam jako pro nás Národní divadlo?

Přece určitá souvislost tady je, Národní divadlo v Praze, symbol doby, i když vyhořelo v 19. století, ale lidé si na něj udělali sbírku. Podobné je to s Notre Dame, je sice starší, ale taky je v tom historie Paříže i Francie a taky se dělá sbírka na obnovu. Požáry zničí ročně mnoho budov, ale zde je určitá vazba mezi naší republikou a Francií. Loni třeba vyhořelo Muzeum v Brazílii a tato událost nebyla tak sledována. Jak se na to díváte vy? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Edison

Nikoli. Notre-Dame je mnohem větší ikona nejen pro francouze. Na druhou stranu, teď jsem se dvěma seděl u piva a speciálně na tohle jsem se jcich ptal. Jejich názor je, že to je tragédie více méně svtového formátu (oproti Národnímu divadlu). Ale to, co se kolem toho děje je už spíše hyenismus, kolik firem si na tom dělá reklamu a navíc si to odepíše z daní. Takže obyčejní francouzi to cítí jako národní ránu, ale stejně tak cící, že ty prachy, co se na to vybrtaly, by se daly využít mnohem efektivněji…

Další odpovědi
Kepler

Taky mě ta podobnost napadla. Je to prostě národní ikona, křesťanská a nejen národní. Je známá po celém světě. Ani by mě nepřekvapilo, že v tom mají prsty islámisti, i když to teď francouzská vláda ještě nepotvrdila ani nevyvrátila.. No a teď si představ, že ty přitroublé žluté vesty žádají něco jako: na co je to? Dejte to radší nám ta sbírky?! Jak by asi dopadlo zničení Káby v Mekce? Podle mně to všechno k tomu směřuje: teroristé proti jiným teroristům, stupňuje se to.

ten který je

Obávám se,že kdyby vyhořelo u nás nějaké obchodní centrum nebo Tesco,byla by to pro mnohé větší katastrofa,než kdyby vyhořel Chrám svatého Víta.Bohužel.

Kubas.ci

Srovnal bych to spise s katedralou sv.Vita. Tech pamatek tam maji mraky, tak at zas neprehaneji, kdyby ro nebylo v Parizi a v centru turistickeho ruchu tak po tom pes nestekne. Kdo tu katedralu postavil? Lid urcite ne.Nikdo nezije 170let. Cirkev udelala svoje…