Rokio

Myslíte si, že neužitím předepsaných léků, po kterém dojde ke spáchání trestného činu, půjde o nedbalostní trestný čin?

Pokud člověk užívá léky např. na epylepsii, na krevní tlak, či na léčbu schizofrenie a pak léky vysadí, což bude mít za následek spáchání trestného činu, půjde o nedbalostní zavinění?

Předpokládejme, že dané individuum léky nevysazuje s úmyslem posléze spáchat trestný čin.

Zde je úryvek z práce jednoho vysokoškoláka:

Actio libera in causa v kulpózní formě řeší situace, kdy dojde ke spáchání
nedbalostního trestného činu. Pachatel se, ať již úmyslně či z nedbalosti, přivede do stavu
nepříčetnosti s vědomím, že v tomto stavu může spáchat trestný čin, avšak bez přiměřených
důvodů spoléhá na to, že ke spáchání trestného činu nedojde. Přivedení se do stavu
nepříčetnosti může být jak komisivní (opití se, aplikace návykové látky), tak omisivní
(pachatel si neaplikuje předepsané léky).108 V kon­krétním případě by se dotyčný, po opití se
do nepříčetnosti, rozhodl řídit motorové vozidlo a způsobil by dopravní nehodu, v jejímž
důsledku by došlo ke zranění či usmrcení jiné osoby.

zdroj: práce Vojtěcha P.

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
Herjulfson

jiná odpověď

Mohlo by. A stejně tak by se z ambulantní – dobrovolné lečby mohla stát ústávní – nařízená.

Další odpovědi
ivzez

jiná odpověď

Musím začít otázkami:

1)
Jak může mít vysazení léků proti vysokému TK za následek spáchání trestného činu?
Může vysazení těchto léků způsobit nepříčetnost?

  1. Co je epYlepsie?

Schluker

jiná odpověď

Rokio Rokio… nezahravej si nebo skoncis v soudem narizene ochranne ustavni peci. Nedbalostni trestne ciny jsou jasne definovane, stejne jako umyslne. Muze byt hodnocena mira pricetnosti a jine pritezujici/po­lehcujici okolnosti. To je ale otazka pro soud u konkretniho pripadu.

Výletník8

ano

Rokio

ivzez: Třeba infarkt způsobený neléčeným srdcem, který má za následek způsobení dopravní nehody řidičem. Máš pravdu, epilepsii jsem napsal špatně. Můžeš prosím teď upravit svoji odpověď a odpovědět mi? Tvoje odpověď mě zajímá.

ivzez

Co míníš spojením „infarkt způsobený neléčeným srdcem“?

ivzez

A zkus to prosím přesněji.

Rokio

ivzez: Pokud člověk nebere léky na tachykardii nebo na krevní tlak, tak může dostat infarkt, v důsledku čehož způsobí dopravní nehodu.

Mohu prosím teď požádat o odpověď na moji otázku? Byl bych ti vděčný.

ivzez

Dokud se nevyjádříš přesněji, neodpovím.
(Najdi si k tomu, o čem píšeš nějaké informace, aby tvé otázky měly hlavu a patu.)