MoroAirWolf

Myslíte si, že když člověku jde psaní knih a baví ho to, může se tím živit i když mu třeba nejde moc český jazyk?

Byla bych moc ráda, kdyby jste k této anketě něco napsali, např. vaše zkušenosti, budu moc ráda :)

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
annas

Ne

Doplňuji:
„Když mu třeba nejde moc český jazyk“ . – napsal jste v otázce.

Široký pojem – pokud vám nejde pravopis, nějaká chyba se dá tolerovat, opraví případný korektor Ale nesvědčí to o jazykové dovednosti.

Horší variantou je, jestliže do této oblasti zahrneme vyjadřovací schopnosti, slovní zásobu, stylizaci.

Mělo by vám jiít o vytvoření čtivého díla, v němž ztvárníte svůj nápad, námět kultivovaným, třeba i humorným jazykem, samozřejmě bez pravopisných chyb.

Další odpovědi
Banán88

Ano

je mozne vse sepsat a nechat si to gramaticky opravit.. Pokud Vam psani jde a bavi Vas, pak nevahejte a pustte se do toho po hlave !!!!

(pred nedavnem jsem docetl padesat odstinu sedi. Zajimalo me, cim se tato kniha dostala behem chvilky na horni pricku nejprodavanejsiho a tolik diskutovaneho ctiva. Dejem mi to moc nereklo, pochopitelne vsak nemusim byt zrovna onim ctenarem ktereho to oslovit melo, ovsem neco tak slohove zubozeneho jsem nevidel ani na zakladni skole u nejhorsich spoluzaku)

Verim, ze kdo ma kouska citu, a ze Vy ho jiste mate kdyz jste se se svou otazkou vypravila verejne, dokaze napsat jiste kvalitni dilko. Zkousejte to a nebojte se prekazek. Gramatika v dnesni dobe prestava byt v tomto odvetvi problem, jak jsem se jiz zminil, existuji mista kde Vam ono dilo gramaticky opravi. Ale take se ji urcite doucte :) Je priserne cist dnes v mnoha diskusich viz you tube ci facebook jak strasne jsme poklesli ve vzdelanosti mladeze, ty hrubky vseho druhu… no.. nebudu pokracovat..

Drzim Vam palce a preji mnoho uspechu ! A prosim omluvte absenci diakritiky, muj softwear ji bohuzel nedisponuje..

quentos

Ne

těžko. Jen několik takových autorů si na to trouflo a těm člověk občasné prohřešky odpustil z prostého důvodu – protože to byli cizinci. Ovšem u rodilého mluvčího je to ostuda. Čtenáře bude špatná čeština tahat za uši a knihu kvůli tomu po pár stránkách odloží. Nelze tedy jinak než češtinu pilovat a začít třeba slovy „byste“ a „kdybyste“.

Nevíteto?

Ano

Nemám s tím žádné zkušenosti. Záleží jestli špatnou češtinou myslíš špatnou gramatiku. Gramatiku umět pravděpodobně musíš. Ale umět perfektně větný rozbor, určovat vedlejší věty a podobný nesmyly podle mě nepotřebuješ… 🙂

Ale asi to musí být opravdu „slohově“ dobrý. 🙂

zzzzz

Ano

Deník Ostravaka, tam je zásedně po ř tvrdé y 🙂 A jak fajné je to dílo:-)))

MonkeyKing

Ano

Doplňuji:
Tak nepiš česky.

Hodně slavných spisovatelů mělo své editory, kteří jim opravují interpunkci, slovosled atd.

Kelt

Ne

Alois Jirásek měl z češtiny 2 nebo3, je to na jeho vysvědčení v Hronově. Pokud tobě jde psaní dobře a vydáváš knihy, tak můžeš mít špatnou známku. Ale když píšeš knihy a baví tě to, ale nemůžeš je prodat a neuživíš se tím, asi je něco špatně. Kromě toho známka z jazyka je známka ze slohu, literatury a mluvnice a nemusíš být perfektní v gramatice, ale můžeš dobře mluvit, být dobrý řečník a tím i dobrý spisovatel. Hlasuji podle toho ne.

da ny

Ne

Důležitý je sloh i gramatika a trochu toho básnického střeva s fantazií, případně znalostí, pokud jde o literaturu faktu či odbornou.
Souhlasím s trefným komentářem viz. quentos!
Piluj ČJ, za stávajících okolností bys musela knihy vydávat sama a pokud někdo koupí, vrátí se investice zpět a možná bude i výdělek 🙂
Živit tě bude muset něco jiného, psaní piluj a měj jako zálibu a pak možná jednou, kdo ví…?

anonym

Ano

Doplňuji:
No jako dalo by se to teoreticky, protože v dnešní době jsou už programy ve Wordech na opravování chyb, takže by to třeba nebyl takový problém. Jenom nevím, jestli by tě to uživilo, protože v dnešní době je strašně moc knih, a tvoje kniha by musela být opravdu dobrá aby si ji lidi kupovali, protože lidé v dnešní době už ani moc nečtou, a když už tak knížky na internetu, nebo si je půjčí od kamarádů nebo z knihoven, dávat 300 kč za knihu se dneska už nikomu nechce.

marci1

Ne

Český jazyk neznamená jen -i-, nebo -y-. Věty musí být sestylizované, srozumitelné, správně odděleny čárkami ap. Jedině možná, kdyby jsi měla asistentku, které bys text diktovala, ale myslím, že by to také nešlo. Nezbývá Ti, než se naučit češtinu a nebo se živit něčím jiným. 🙂

ivzez

Ne

annas

Ad zzzzz. Ostravak píše tak, jak mu „zobák“ narostl. Ale ten, kdo nezná ostravský dialekt, má problémy se čtením a porozuměním. Četla jsem i díla v hanáčtině, ale hůř se čtou. Takže tento typ děl je určený užšímu okruhu čtenářů.