savana

Můžu si ponechat starý řidičák a OP? Nebo je povinnost tyto doklady odevzdat a na základě jakého právního titulu?

Zajímalo by mě,kdo je „vlastníkem“ těchto průkazů(bylo mi řečeno, že magistrát) a je-li možné si je po jejich vypršení platnosti ponechat a nebo je dotyčný musí odevzdat. Pokud ano, proč?

Nejlepší odpověď
Drap

Ne, nelze. Na základě toho, že OP i řidičák, byť na tvoje jméno jsou majetkem stát.

Další odpovědi
led

Vrátenie starých dokladov po skončení ich platnosti pri výmene za nové doklady je aj vaša ochrana pred zneužitím týchto starých dokladov.
Viete si predstaviť, koľko ľudí z 1000 si pozrie na dokladoch aj dátum platnosti? Určite nie všetci.

Čecho_slovák

Můžeš si obojí ponechat, pokud nahlásíš jejich ztrátu a necháš si vystavit nové. Potom si po večerech budeš vzpomínat na minulost.

Ametyst

Řidičák a OP se mění staré za nové. Majitelem cestovního pasu jsem ovšem já, která jsem si ho také zaplatila. Úřad by ho měl jen znehodnotit ustřižením rohu, a vrátit mi ho.

davdavi

Stará občanka by asi byla zneužitelná Nejsem právník, jen v praxi: jakmile u mě revizor zmerčil tři občanky (postupně 2 ztracené a nalezené), zavolal policii. Ta mi obřadně dvě ze tří zabavila a znehodnotila:-)

Dochy

Ametyst
„Majitelem cestovního pasu jsem ovšem já,“ – tak tohle je trochu sporné. Zmínku o „vlastnictví“ jsem v zákoně nenašel, za to jsem našel, že držitel je povinen o pas pečovat a chránit jej před poškozením, zneužitím atd…
To obvykle povinnost majitele není. V celém zákoně se o osobě, které byl pas vydán mluví jen jako o držiteli, nikoli majiteli.