Lamkostrojk

Můžu si něco objednat z e-shopu, když mi není 15? Potřebuju občanku nebo pas, kdybych si něco objednávala na dobírku?

Hlasujte v anketě

Odpovědi
annas

Ano

Anketa je chybná.

1. Na objednávce se věk neuvádí,, pokud nejde o zboží, které je omezené věkem, a není vhodné pro mladistvé.

Pokud uvedete u objednávky mobil, dostanete před doručením kód, na jehož základě vyzvednete zásilku. Není třeba jiný doklad.

2. Jinak platí toto"

"Adresáti mladší 15 let mají právo přebírat zásilky určené do vlastních rukou

Česká pošta změnila podmínky pro vydávání doporučených psaní a balíků. Nyní je nově mohou přebírat i nezletilí, kteří nedosáhli 15 let. Změnu pravidel inicioval svým podnětem k ombudsmanovi čtrnáctiletý stěžovatel. Český telekomunikační úřad následně uznal výhrady a argumentaci ombudsmana, a přiměl Českou poštu ke změně pravidel.

Nezletilí mají právo na ochranu soukromí, pod které se řadí rovněž zákaz svévolného zasahování do korespondence. Toto pravidlo však nebylo ze strany České pošty v případě nezletilých dodržováno a čelili tak diskriminaci kvůli věku. Právo na soukromí je garantováno také v občanském zákoníku, kdy se vztahuje i na děti.

Ochránce konstatoval, že pošta je pouze zprostředkovatelem komunikace mezi dvěma osobami a nemá zasahovat do jejich vztahu svými vlastními pravidly tím, že bude určovat, které zásilky nezletilým předá a které ne.

Pošta není oprávněna posuzovat, zda může nezletilý převzít zásilku, kterou mu zasílá jeho příbuzný nebo známý a totéž se týká také obchodní korespondence. „ atd.“

Více v archivu
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/par-otazek-o-ceske-poste

Jinak původní zdroj

https://www.ochran­ce.cz/

Dochy

Ano

Pokud neobjednáváš zboží kde je třeba potvrdit věk tak netřeba (u běžných zásilek). Problém je v případě vyzvedávání na poště.

Ale bacha – přeci jen to není až tak úplně jednoduché. Oficiálně:
Nezletilí mají ze zákona omezenou způsobilost k právním úkonům. Mají způsobilost k takovým právním úkonům, které jsou svou povahou přiměřené rozumové a volní vyspělosti odpovídající jejich věku. Ostatní právní úkony za ně činí jejich zákonní zástupci.

reálně – měl by ses s rodiči domluvit než začneš něco podnikat na vlastní pěst.

Pepa25

Ne

Samozřejmě i nezletilý může uzavírat kupní smlouvy na zboží či služby úměrné jeho věku. V příapdě eshopu může být problém s placením (což lze vyřešit dobírkou nebo platebením v platebním automatu před vyzvednutím). K vyzvednutí nebo převzetí zboží není někdy OP nutný, mohou být jiné způsoby idntifikace (tel., PIN ..)

Doplnění: jsou vlastně položeny dvě otázky, odpověď na první je ANO, na druhou NE.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.