carlita

Muzu se rozvest drive nez po uplynuti 1 roku? Kdyz s tim druhy manzel souhlasi. Diky

Doplňuji:
Kdyz s rozvodem muj manzel souhlasi (prvni jsem myslela sebe), tak to bylo mysleno.. ne ze bych mela nekolik manzelu. Takze pokud tomu spravne rozumim, pred uplynuti 1 roku se s tim neda delat vubec nic, i kdyz spolu ani jeden byt nechceme??? Dekuji.

Nejlepší odpověď
anonym

Doplním jen, sice správnou citaci od hlady, leč:

  1. Podat návrh přece můžeš kdykoliv, stejně budeš potřebovat právního zástupce a ten by ti vše objasnil.
  2. První otázka, jež každého napadne – Proboha proč jste se tedy brali, když spolu ani jeden nechcete být? Kvůli těhotenství, bytu, příbuzným, či jen z pouhé blbosti?
  3. V praxi beztak trvá delší dobu než je nařízeno stání, mezitím mohou dozrát termíny zmíněné v rozvodu dohodou. Ovšem, pokud jste oba domluveni nastávají i jiné možnosti, zmíněné v dalších §§ citovaného zákona, např.:

§ 15a
(1) Manželství je neplatné, jestliže prohlášení o uzavření manželství bylo učiněno v důsledku bezprávné výhrůžky anebo omylu týkajícího se totožnosti jednoho ze snoubenců nebo povahy právního úkonu uzavření manželství. Soud vysloví neplatnost takového manželství na návrh kteréhokoli z manželů.
(2) Právo manžela uplatnit neplatnost manželství podle odstavce 1 zanikne uplynutím jednoho roku ode dne, kdy se o rozhodné skutečnosti dozvěděl.
§ 17a
(1) Manželství nevznikne, jestliže muž nebo žena byli k prohlášení o uzavření manželství donuceni fyzickým násilím.
(2) Manželství nevznikne, jestliže bylo uzavřeno nezletilým mladším šestnácti let.
(3) Manželství nevznikne, jestliže nebyly dodrženy podmínky uvedené v § 4a odst. 1, § 4b odst. 2 a § 9.
Lze doložit i stanovisko manželské poradny, jež je beztak u ostatních forem rozvodu povinné.
Takže resumé: můžeš dělat – najít si advokáta, sepsat a podat žádost. Nechcete-li spolu žít, nic vám nebrání – rozvodový papír je už jen následná formalita.
Leda, že by ses potřebovala kvapem znovu vdát, tam samozřejmě je rozsudek o rozvodu nezbytný. (Ale tam se předpokládá, že jedna zkušenost by tě měla náležitě poučit).
P.S. Neuvedlas, zda máte dítě, což je velice podstatná okolnost, z dikce spíše vyplývá, že nikoliv. Skoro se nabízí varianta, že se jednalo z nějakých důvodů o formální sňatek (např. pro získání českého občanství).

Zdroj: http://portal­.gov.cz/app/za­kony/zakonPar­.jsp?page=0&id­Biblio=30393&fu­lltext=z~C3~A1kon­~20o~20rodin~C4~9B&nr­=&part=&name=&rpp=15#l­ocal-content

Další odpovědi
meTTax

Dobrý den,
je třeba rozlišit následující:

Rozvod Sporný (dle ust. § 24 zák. č. 94/1963 Sb., o rodině, nebo dle ust. § 24b zák. č. 94/1963 Sb., o rodině, v případě „ztíženého rozvodu“)
a
Rozvod nesporný (rozvod dohodou) (dle ust. § 24a zák. č. 94/1963 Sb., o rodině,)

Jak již bylo uvedeno, aby ste měla zákonné právo se rozvést dohodou, m u s í

  • manželství trvat alespoň rok
  • již půl roku spolu nežijete
  • druhý manžel souhlasí s rozvodem
  • okolnosti nasvědčující rozvratu manželství
  • další úřední dokumenty (upravující majetkové vztahy,vyživovací povinnost v době rozvodu apod.)

V případě, že vše platí, pak soud nemá právo Vás nerozvést.

Pokud se manželé nedohodnou, následuje
Sporný rozvod

  • Zde se zjišťují příčiny rozvratu manželství.

V případě ztíženého ,dle § 24b, je obsažena ještě „tvrdostní klauzule“.
To může nastat v případě, že druhý manžel říká, že se na na rozvratu manželství porušením manželských povinností převážně nepodílel (např. nebyl tomu druhému nevěrný) a jemuž by byla rozvodem způsobena újma.
V případě, že soud shledá, že okolnosti svědčí ve prospěch zachování manželství, pak toto manželství zachová.
V případě, že spolu už ale tři roky nežijete, pak soud Vás rozvést musí.
Zde žádná lhůta délky manželství není, ovšem takový soud je velmi zdlouhavý a má mnoho negativ.
A máte-li ještě nezletilé děti a nedohodnete se, pak soudce manželství nerozvede ,pro zachování zájmů dětí.

Zůstávám s pozdravem.

tom004

Ještě jsem neslyšel,že by byla nějaká minimální doby délky manželství. A pokud s tím souhlasí i ten „první“,tak proč ne.

quentos

Jistě, třeba hned druhý den po svatbě. Odkdy je povinnost setrvat v manželství jeden rok…? To snad ani nikdy nebylo.
(Co rozumíte pojmem „druhý manžel“ – praktikujete mnohomužství? Nejsem si jist, zda je to u nás legální… a spíš myslím, že ne)

Hlada

Pokud manžel souhlasí, jedná se o t. zv. rozvod dohodou dle § 24, Zákona č. 94/1963 Sb., o rodině, kde je psáno :

(1) Jestliže manželství trvalo alespoň jeden rok, manželé spolu nejméně šest měsíců nežijí a k návrhu na rozvod se druhý manžel připojí, má se za to, že podmínky uvedené v ustanovení § 24 odst. 1 jsou splněny. Soud nezjišťuje příčiny rozvratu a manželství rozvede, jsou-li předloženy…

Z citovaného vyplývá, že soud nerozvede manželství, které netrvá déle, než jeden rok.

venkovan

Tak nějak se mi vybavily čínské historické filmy. tak se pořád mluví o nějakých princích a princeznách a číslují si je. Takže to potom třeba zní" – jsem 12 princ a posílá mne sem 6 princ, abych mohl podpořit 18 princeznu.
Takže pro blaho rodiny – rozvést co nejdříve a hned se taky zas vdát. jak to bude krásně znít – můj 9 manžel mi koupil … .

Robert_PM

Ano, můžete. Nepůjde to sice podle „zjednodušeného“ modelu, tuším §24 a zákona o rodině, ale rozvedou vás. Samozřejmě.