zjentek

Můžu se rouhat ze spaní? Je to taky rouhání, když zrovna spím a všechny ty Boží podrazy se mně jenom zdají?

Blasfemie.

Nejlepší odpověď
Kepler

Rouhání ve smyslu náboženském je jen výmysl pánbíčkářů a vykladačů víry, ať je jakákoliv. Slouží jen k tomu, aby své ovečky udrželi na uzdě. Když spíš, nejsi to ty. Může se ti snít, nebo i ze sna zamumlat „panebožepolib­miprdel“, přesto to rouhání není. Ale zkus něco podobného říct šéfovi za plného vědomí!

Další odpovědi
Frontinus

Záleží na tom, jaký význam pojmu „rouhání“ máš na mysli.

Z hlediska trestního práva u nás není rouhání trestným činem od roku 1950 (novela trestního zákona), i když při extrémním projevu a velké smůle by se takto mohl přiohnout § 355 nebo § 356 trestního zákoníku, případně i nějaké to výtržnictví s přitěžující okolností podle § 42 písm. b. To vše by ale vyžadovalo úmysl se rouhat a to je spánkem vyloučené.

Z hlediska např. katolíků se v zásadě může rouhat každý, který si dovoluje existovat a nebýt katolíkem (Tomáš Akvinský). Takže vzhledem k formulaci dotazu si dovoluji usuzovat na to, že se rouháš už vlastní existencí;-)