Avatar uživatele
e.ovss

Mužu jit na brigadu kdyz mi je 15let a nemam dokončenou školni dochazku?

Zdravim rada bych se zeptala jestli se da pracovat of 15 let avsak ne s dokoncenou dochazkou ale s tzv,,odchozenymi” 9ti letech ve skole…

Do ceska jsem se prestehovala z jineho statu tedy kdyz jsem mela jit do 3 tridy, ale jelikoz skola do ktere chodim mi dala zopakovat rocnik jen kvuli tomu, ze jsem neumela poradne cesky tak jsem zopakovala druhou tridu… tedy vychazim z toho ze ted jsem v 8tride a mam bejt v prvaku ale pri tom mam 9let skoly zasebou takze bych potrebovala vedet nejaky rady od zkusenych odborniku nebo od lidi ktere se v tomto tema pohybuji moc dekuju predem za odpoved

Zajímavá 0 před 102 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

V České republice je možné pracovat na brigádě od 15 let, ale pouze pod určitými podmínkami. Dítě musí mít dokončenou povinnou školní docházku, což zpravidla nastává v 15 letech, pokud žák nedělal žádný přestup. V praxi to znamená, že by měl mít za sebou minimálně 9 tříd základní školy.

Podle informací, které uvádíš, by to sebou mělo odpovídat těmto požadavkům, ikdyž jsi jednu třídu opakovala. Pokud máš za sebou skutečně 9 let školní docházky, tak by měla být možnost pracovat na brigádě.

Přesto vždy doporučujeme konzultovat konkrétní situaci s informačním centrem pro mládež nebo školním poradcem. Také je nutné mít s sebou pracovní povolení od rodičů a lékařské potvrzení o způsobilosti k práci.

VÝJIMKA: V případě, že jsi ze země mimo EU, je možné, že existují další pravidla, která by omezovala tvou možnost pracovat. Proto také doporučujeme kontaktovat příslušné instituce pro získání konkrétních informací.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Ametyst

Řekla bych, že pokud máš občanský průkaz, je to rozhodující pro brigádu. Good luck in everything.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Zeptejte se na právním odd. P)Ú.
Děti a mladiství v zaměstnání, první brigády

Práce mladistvých
Za mladistvého se považuje osoba, která dosáhla věku 15 let, ale ještě nepřekročila 18 let věku. Mladiství mohou uzavřít pracovní smlouvu nebo dohodu o práci konané mimo pracovní poměr nejdříve po dosažení věku 15 let, avšak s výkonem této práce mohou začít až ve chvíli, kdy ukončí povinnou školní docházku. Souhlas rodičů už ale není zapotřebí.

Zákoník práce mladistvé chrání. Zejména nesmí až na zákonné výjimky vykonávat práci v noci, přesčas, musí vykonávat práce, které jsou přiměřené jejich fyzickému a rozumovému vývoji. Dále nesmí mladistvý zaměstnanec pracovat více jak 8 hodin denně a zároveň 40 hodin týdně, a to ani pokud má více prací najednou. V tomto případě zaměstnavatelé často požadují po zaměstnanci čestné prohlášení, že nevykonává práci u jiného zaměstnavatele.

Zaměstnavatel je dále povinen poskytnout mladistvému zaměstnanci nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut. Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby mladistvý zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích. Mladiství zaměstnanci dále nemohou vykonávat práce, kde je nutné uzavření hmotné odpovědnosti (např. práce pokladní), jelikož hmotnou odpovědnost lze se zaměstnancem uzavřít až po dosažení 18 let věku. Obecně lze říci, že až na výjimky mladiství nesmí vykonávat fyzicky velmi náročné a rizikové práce.

Mladiství by měli postupně a přiměřeně svému věku získávat pracovní znalosti a návyky. Život nejsou jen hry, radosti a odpočinek a pro rodiče, mladistvé i pro celou společnost je důležité, aby první pracovní zkušenost byla dobrá. S ohledem na velkou nabídku letních brigád lze doporučit jejich pečlivý výběr, případné podmínky pro výkon práce konzultovat, a zejména dbát na to, aby ujednání o pracovněprávním vztahu bylo písemné.
https://www.dtes­t.cz/clanek-9533/deti-a-mladistvi-v-zamestnani-prvni-brigady

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek