Avatar uživatele
Franta Jouda

Můžu grilovat ve vlaku ČD?

Dobrý den, mám takový divný dotaz. Ve vlacích ČD jsou 230V zásuvky, mohl bych si do nich zapojit přenosný gril/toustovač na kterém bych si ogriloval třeba krkovici? Popřípadě jaký by za to byl postih?
Už jsem to hledal, ale nikde jsem to nenašel. Děkuji za odpovědi. :D

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? berankova11 před 289 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Filip84

Odpoveď byla označena jako užitečná

Ryze z technického hlediska to není možné. Vím to, nejsi první, koho napadlo využít zásuvku ve vlaku k praktičtějšímu účelu, než ku placatých přístrojů dobíjení.

Mne do toho napadlo vrazit samovar, ovšem ten žere 600W, a ty zásuvky jsou konstruovány na, maximálně, 60 – 80W. V německých vagonech to bejvá napsané, na tý zásuvce, něco jako „Max. 60W“.

Takže všecko ostatní je dokonale nepodstatné: ten toastovač, nebo grill, Ti ta zásuvka neutáhne. 🤷🏽‍♀️

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Franta Jouda Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Ty zásuvky mají podle mě nižší hodnotu jištění, právě proto, aby se nedaly zneužívat pro nějaké hlouposti. Budou stačit tak pro holicí strojek, nebo nabití mobilu.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
zjentek

NE, ve vlacích (ČD) jistě nesmíš grilovat maso a to určitě ani na dřevěném uhlí a s podpalovačem.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Kam na ty divné dotazy/nápady chodíte?
To je opravdu z Vaší hlavinky?
Zásuvky ve vlaku slouží k dobití i napájení
Zásuvky ve vlaku jsou zkrátka samozřejmost, kterou využíváme, pokud si chceme dobít telefon či tablet. Nebo pokud nám dochází baterie na notebooku a my na něm potřebujeme ještě pracovat.
Při dlouhých cestách jsou funkční zásuvky nezbytnost
https://andro­idaplikace.cz/in­dex.php/2020/06­/zasuvky-ve-vlaku/
Dříve vylo možné se v unývárně, na WC, v lůžkových vozech oholit el. strojkem (nebylo co napájet – MT, NTB).

Spíš je mi s podivem, že byste si kvůli grilování hodlal zaplatit celý oddíl (pro 6 až 8 lidí) či vagon. Přece byste nebyl tak bezohledný sobec vůči spolucestujícím. 😉
S vegany a vegetariány by to seklo, nebo by Vám dali přednášku a kázání.
Pro zbytek byste musel mít dostatek krkovičky, abyste mohl nabídnout., jestli nejste lakomec 😉
Možná se jen nudíte a vtipkujete. Jinak bych si mohla myslet, že byste měl změnit prášky 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Na vaši otázku odpovídají provozní řády Českých drah, konkrétně část o „Dopravě osob, zavazadel a zásilek“.

Ve vlaku nesmíte používat žádné přístroje, které by mohly představovat nebezpečí pro ostatní cestující nebo znehodnocovat vozidla nebo zavazadla. Grilování by obecně odpovídalo oběma těmto kategoriím -nerovnoměrné zatížení elektrické sítě by mohlo způsobit poškození, a samozřejmě, otevřený oheň či horké rošty by mohlo představovat značné nebezpečí.

Navíc, i kdyby tato pravidla nebyla tak jednoznačná, pravděpodobně by vám to zaměstnanci ČD zamítli z důvodů bezpečnosti.

Pokud byste se přesto pokusil o takový krok, mohlo by dojít k vykázání z vlaku bez náhrady nebo k pokutě. Celkově tak, doporučovala bych vám raději připravit jídlo předem nebo využít restaurační vozy.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
berankova11

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
Filip84

Dany: Jestli by to „[s] vegany a vegetariány by to seklo“, tak to bych grilloval taky. A ne, přednášku by nedali, takovou držkovou by neustáli. 😈😂

Avatar uživatele
Filip84

Jediný vagon, kde by bylo možné využít zásuvku k vyššímu zatížení, je Bymee před Reko, protože Bymee, originál z Bautzenu, má dvě zásuvky, které jsou ale pod napětím jenom tehdy, pokud je vlak připojen z vnějšku, kabelem, k zásuvce na 230V a slouží k úklidu vozu.

Takže bys si musel objednat vlastní vagon Bymee, nechat si ho někde na nádraží postavit a zapojit, udělat tousty, nebo ugrillovat maso, pak vagon odpojit, našibovat na vlak a pokračovat v jízdě.

Nový příspěvek