Avatar uživatele
invisible

Můžete mi prosím blíže vysvětlit bipolární afektivní poruchu?

Početla jsem si o tom na Wikipedii, ale nedokážu si to představit "v praxi". Jak se (na konkrétních případech prosím) rozpozná BAP od obyčejné náladovosti?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 2512 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Danča84

Také se jí říká "maniodepresívní psychóza". Není to o tom že by měl člověk buď jen dobrou nebo špatnou náladu, i v mánické fázi může být nálada špatná a naopak. Jde o celkové chování - v mánii je člověk roztěkaný, extrémě hovorný (mele páté přes deváté, dokola opakuje co ho baví nebo štve), prostě reakce na všechny podněty, dobré i špatné má velice přehnané. Cítí se velmi dobře a nechápe že se chová nevhodně, podle něj naopak ostatní všechno moc řeší.
V depresi naopak je nebývale klidný, smutný, jako by duchem nepřítomný, skoro nemluví, jen na otázky krátce odpovídá.
Manická a depresívní fáze se střídají v závislosti na ročním období, v klidném období bez velkých výkyvů (zima, léto) je člověk klidný v depresi, v době kdy se výrazněji mění počasí - jaro, podzim - se "přepne" do mánické fáze. A tato změna může přijít i velice rychle, stačí nějaký nevhodný podnět a z kliďase je rozlítaný řvoun.
Nemoc se dá srovnat léky, ale v mánii člověk někdy užívat zapomíná, může i pít alkohol který se na ně nesmí, a "už to jede", na to je zvláště v mánické fázi potřeba velká disciplína. A je to nemoc dědičná.
Máme v práci jednoho kolegu s touto nemocí a není to žádný med s ním dělat. Půl roku je sice milionový, spolehlivý, hodný (v depresi), ale jak se "rozjede" je s ním k nevydržení, nedělá co má, je drzý a tak vždycky musí jít marodit.

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Zdraví