zjentek

Můžeme přesně stanovit střed vesmíru?

Tak když něco bouchne, jakože věřím, že vesmír při svým zrodu bouchl, tak by mělo existovat nějaký epicentrum, nebo ne? Nebo šlo o „větší ohňostroj“?

Nejlepší odpověď
Kepler

Je to absurdní, ale ať se dostaneš na jakékoliv místo vesmíru, vždycky zjistíš, že velmi vzdálené okolní objekty se od tebe vzdalují. V menším měřítku to samozřejmě neplatí, třeba taková mlhovina v Andromedě M 31 letí směrem k naší Galaxii a za nějaké ty miliardy let s ní splyneme. Ale rozpíná se sám prostor od té chvíle, co vznikl v okamžiku Big Bangu. Takže žádný střed vesmíru neexistuje.

Další odpovědi
aliendrone

No, kdyby se vesmír rozpínal od „nějakého středu“, tak by to šlo zjistit. Jenže on se rozpíná ODEVŠAD. Tzn. že VŠECHNO se od sebe navzájem vzdaluje (jen v různě odlišné míře) a proto žádný „středobod“ nemá. Divný co? (Zvláště když se občas domníváme, že na jeho počátku byla singularita, tedy nekonečně malý bod s nekonečnou hustotou)

Prostě si to představ jako když se od sebe vzdalují 2 paralelní roviny, taky nemůžeš určit JEDEN bod, od kterého se vzdalují, bo se vzdalují od nekonečně bodů (středové roviny). Příměra trochu blbá, ale s ohledem na vyšší prostoročasové dimenze jediná, která mě napadá. ;) :D :D

anonym

ne , na jeho střed ani nedohlédneme, ani nevíme zda je stacionární, netušíme kam sahá hmota, kam temná hmota, temná energie, vidíme jen velmi malou část vesmíru. Je to jako bys na nafouklém balónku viděl kolem sebe jen na zlomek milimetru a snažil se vypočítat, kde je jeho střed a přitom bys vůbec nerozuměl tomu, co je sakra vzduch a jaký tvar balonek má.

anonym

Víme jen přibližně kde leží střed naší galaxie, ale … galaxie ani zdaleka není celý vesmír.