kokřík

Může zaměstnavatel použít přesčasové hodiny na pokrytí pracovní doby,kdy nemá pro zaměstnance práci?

Pracuji na zkrácený úvazek 6 hodin s týdení pracovní dobou 30 hodin a mám fixní měsíční plat,za svátky zaměstnavatel neplatí,poskytuje náhradní volno.Práce je nerovnoměrně rozvržena-někdy jsou nutné přesčasy,jindy práce není a zaměstnavatel mi dá volno.Může na pokrytí tohoto volna použít mé přesčasy a to i ty za svátek?Co když přesčasy nemám,může požadovat,abych si volno napracovala?

Nejlepší odpověď
anonym

Záleží na tom, jak máte sepsanou pracovní smlouvu. Obecně dnes platí, že člověk se může dohadovat o svých právech se zaměstnavatelem jedině v případě, že práci nepotřebuje, nebo má domluvenou práci jinou.

Další odpovědi
led

Pri nerovnomerne rozvrhnutej práci a neprekročení pracovného fondu vo vašom prípade 30 hodín týždenne si „nadčasové“ hodiny vyberáte „náhradným voľnom“ v danom týždni. Za prácu v dňoch pracovného voľna, pracovného pokoja a štátnych sviatkoch máte nárok na príplatok za prácu v tieto dni v zmysle Zákoníka práce.
Doplňuji:
V prípade súkromníka, ak sa zamestnanec dožaduje svojich zákonných práv, to väčšinou končí rozviazaním pracovného pomeru. Dôvod? Nespokojnosť s prácou zamestnanca, neplnenie si pracovných povinností, nerentabilnosť práce a rôzne iné „donucovacie“ prostriedky…

HonzikPernik

Zaměstnavatel může vše!

anonym

V posledním zaměstnání jsem pracoval s pracovníkem jehož manželka pracovala u firmy kde měli tkzv. hodinovou banku.Když byla práce pracovali o víkendech a přesčasech, hodiny navíc se jim ukládaly do té banky a když práce nebyla, tak zase ty hodiny čerpali (teda byli doma, ale plat jim šel za ty hodiny, které byly jako přesčas).Takže se stávalo, že o Vánocích museli dělat (teda jen po ty dva svátky) a mezi svátkama a na konci ledna si ty hodiny vybírali.
Joo dneska kapitalisti MŮŽOU všechno.

suaeda

Co znám lidi v okolí tak se tato praxe běžně využívá. A nejenom u nás ale i např. v sousedním Rakousku.

arygnoc

to sa má tak:
zákony sú jedno, realita druhé.

krátko:
zamestnávateľ môže všetko, čo sa mu zachce.
ak vám to nevyhovuje, ste raz-dva bez práce.

ivzez

Pracovní dobu, její začátek i konec a rozvrh pracovních směn
určuje zaměstnavatel.

I v případě zaměstnanců, kteří mají v pracovní smlouvě sjednán kratší úvazek,
je prací přesčas až práce překračující stanovenou týdenní pracovní dobu.

Těmto zaměstnancům může zaměstnavatel nařídit další práci až do výše stanovené týdenní pracovní doby, ale nesmí jim nařídit práci přesčas (nad 40 hodin týdně).

Pracujete-li nad rámec sjednaného úvazku, ale do 40 hodin týdně,
nejde o práci přesčas.

Odpracovaná doba se neposuzuje po jednotlivých týdnech,
ale v dlouhodobém průměru (zpravidla v období 26 týdnů).

Za práci v noci o víkendu nebo ve svátek náleží zaměstnancům příplatek.
Obě strany se však mohou dohodnout na poskytování náhradního volna místo příplatku.

Náhrada mzdy za státní svátek:
Odpadne-li zaměstnanci z důvodu státního svátku naplánovaná pracovní směna, má nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele.

Pokud ale zaměstnavatel na den svátku zaměstnanci pracovní směnu nenaplánoval, může ji samozřejmě naplánovat na jiný den.

Nejde o napracování svátku (viz první věta ohledně pracovní doby a rozvrhu směn).

Poněkud odlišná situace může vzniknout u zaměstnanců pracujících v kontu pracovní doby, ale o to zde asi nepůjde (alespoň jste konto pracovní doby nezmínila).

K Vaší situaci:
Nepřekračuje-li odpracovaná doba v dlouhodobém průměru 40 hodin týdně,
nejde o práci přesčas.

arygnoc

to má tak:
zákony sú jedno, realita druhé.

krátko:
zamestnávateľ môže všetko, čo sa mu zachce.
ak vám to nevyhovuje, ste raz-dva bez práce.