roxilox

Jak je to s práci s přesčas ?

Zaměstnavatel mi nařizuje práci prescas. Jedna se call centrum a třeba každý den v týdnu mám hodinu prescas. Když to sectu tak z 22 dní v měsíci mám asi 15 dní každý den prescas a to se mi fakt nelíbí . Vím , že podle zak.práce může nařídit až 150 h. ročně a 8 h. týdne ale také par. 91 odst.1 říká že práci přesčas je možné konat jen výjimečně. A toto se mi zda, že není výjimečně, ale systémově. to že jim neustále chybí pracovníci je systémová chyba zaměstnavatele, ale nejedná se o výjimku.jde mi o to zda zaměstnavatel když me takto nařizuje prescas neporušuje zákon zmíněný odst.1. A dále jak dlouho předem mi prescas musí oznámit. Stává se že přijdu do práce a mám v emailu napsano: dnes, zítra a pozítří máte prescas. To asi taky není dobře ne? Moc dekuji za odpověď.
Doplňuji:
Může mi někdo tedy poradit pokud někdo ví jak to tedy s přesčasy vlastně je dekuji

Nejlepší odpověď
marci1

S prací v call centrech je to opravdu divné. Nejste první, kdo se ptá. http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=pr%C3%A1ce%20v%20ca­ll%20centru
Doplňuji:
Myslím si, že nařizování přesčasů tam není v pořádku. Většina zaměstnanců tam vydrží jen chvíli.

Další odpovědi
anonym

Jak píše Marci1, call centra mají svá pravidla. S nimi sice nemusíte souhlasit, ale o přesčasech je ustanovení přímo ve smlouvě a kolik jich manažer nařídí, to už záleží na něm. Máte možnost se buď podřídit, nebo hledat práci jinde.
Proč si vůbec myslíte, že ve spoustě míst je tato práce jediná, kde se téměř neustále hledají noví zaměstnanci?

Lovecrossed

Přesčas se nesmí stát pravidlem- což zaměstnavatel porušuje
Přesčas se smí nařídit jen ze závažných provozních důvodů -což zákonik práce dále neupravuje, takové důvody by měly bát v kolektivní smlouvě.

Každopádně zaměstnavatel zákoník práce porušuje, co s tím, než to nahlásit na úřad (nebo inspektorát) práce nevím, kdybych to věděl, tak to řeším taky, protože u nás v práci se toho porušuje spousta…