Meggie2

Může za mě někdo volit v zastoupení?

Nejlepší odpověď
Alesh

Záleží na pravidlech dané volby. Pokud je o klasické volby, tedy do parlamentu apod., tak to nepochybně nelze.

Další odpovědi
Pepa25

Ne. Podle článku 18 ústavy mají občané ČR všeobecné, rovné a přímé volebního práva – to přímé znamená, že volba je prováděna přímo voličem a nelze ji převést na jinou osobu. Viz odkaz

Zdroj: https://www.psp­.cz/sqw/hp.sqw?k=301

dubraro

Ano. Proto se našemu uspořádání říká zastupitelská demokracie. Zvolení zástupci, tj. poslanci, senátoři, zastupitelé v obcích pak provádějí určité volby v zastoupení občanů.