Může se wolframový prsten roztříštit na ruce?

Manžel je kamioňák a máme wolframové snubní prsteny, on se bojí ho mít v práci na ruce, aby třeba nespadl, nebo nebouchl do kovu a prsten se mu neroztříštil na ruce… Může se to stát, nebo nejsou tak křehké?

Nejlepší odpověď
Kepler

Wolframové snubáky jsou z práškového karbidu wolframu s pojivem (kobalt nebo nikl). Karbid wolframu je relativně křehký. To znamená, že v případě, že je na prsten vyvolán dostatečný tlak, praskne na rozdíl od prstenů ze zlata nebo platiny, které se poškodí deformací.

Snubní prsteny z kvalitního karbidu wolframu při běžném nošení neprasknou, pokud na prsten nebude vyvinuta skutečně extrémní síla nebo např. neupadnou z výšky na tvrdou podložku (dlažbu apod.) Například muži pracující v průmyslu, při obrábění kovů nebo často manuálně manipulující s těžkými náklady s si právě z těchto důvodů volí snubní prsteny z wolframu, jsou takřka nepoškoditelné.
 https://stribro4u­.cz/o-materialu-wolfram

Další odpovědi
aliendrone

No, pokud se „zadaří“, tak to není problém. Wolframové šperky jsou co se týká tvrdosti asi hned po diamatnu, ovšem právě díky ní je to materiál křehký – podobně jako diamant. (Nejedná se o čistý wolfram, nýbrž obvykle o nějaký jeho karbid, podobně jako klenotnické zlato obykle není 100% Au, ale pouze 14 či18 karátova slitina zlata – Kepleros chlívos o tom asi bude vědět více.)

Jsou známy případy nesnášenlivosti (alergické reakce podobně jako u šperků z titanu), tudíž to není pro každého a co se týká křehkosti, tak jednak záleží na složení samotné wolframové slitiny (karbidu), druhak na technologii výroby (díky vlastnostem W a jeho sloučenin > obtížné opracovatelnosti se využívá metoda slinování).

Obecně se NEDOPORUČUJE mechanickým rázem dráždit wolframový šperk, jakkoliv je velmi tvrdý, ostatně viz > https://sperky-eshop.cz/infor­mace/17-wolframove-sperky , druhý odstavec.

Kelt

Wolfram patří mezi kovy, které mají vysoký bod tání 3600° C, jeho hustota je stejná jako zlato – 19,3. O tom, že by byl křehký, nevím. našel jsem, že je ve stupnici 7,5 a WC – karbid wolframu patří mezi nejtvrdší materiály. Takže i kdyby manžela praštil někdo kladivem do prstu, na kterém má prsten, tak to odnese prst a ne prsten. A kdyby se majitel W prstenu dostal do epicentra výbuchu, tak by ho to rozmetalo, ale prsten by zůstal na prstě. Snad pád wolframové kostky z velkého mrakodrapu na kov, nebo z letadla, případně přítomnost v blízkosti epicentra jaderného výbuchu by wolframový prsten mohlo poškodit. Takže určitá pravděpodobnost tady je. Jinak se s prstenem na ruce špatně pracuje, to platí i pro řidiče a jiné profese. Někomu to prostě vadí, mít něco na ruce.

Klaproth

S W prsteny nemám zkušenost, ale identifikační štítek, který má každý záložák ve veojenské knížce je také z wolframu. Dělal jsem s ním psí kusy a nic se mu nestalo.

Dochy

Kelte, odvozovat z tvrdosti že přežije všechno je poněkud krátkozraké. Ono sklo je také dost tvrdé. určitě tvrdší než naprostá většina ocelí )nejsem si jist zda vůbec nějaká ocel za běžné teploty může být tvrdší než třeba to nejměkčí sklo. Přesto (proto) bych sklo nepoužil jako kladivo a už vůbec ne jako hřebík.

Zpravidla platí že čím tvrdší materiál tím křehčí – nedovolí deformaci takže jediná další možnost jak bude reagovat na příliš velké síly a rázy je destrukce.