jirka F

Může se na antibiotika pít kofein nebo minerální vody?

Předem děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
marci1

Na zapíjení ATB se vyhnout vysoce mineralizovaným minerálním vodám, mléku, pomerančovému džusu.
🙂

Další odpovědi
Ametyst

Kolegové odpověděli výborně. Jen bych varovala před mylným označením sulfonamidů jako „antibiotik“. Doktoři to s oblibou dělají. Sulfonamidy jsou např. Biseptol. Ten nemá s antibiotiky pranic společného, je to čistě chemikálie. Ta se nesmí zapíjet ničím kyselým, protože se snižuje rozpustnost sulfonamidu.

Savier

Kofein bych nedoporučoval. Minerální vody jsou v pořádku.

cappuccino

Neni to na pribalovem letaku?

Filip84

Ne, v příbalové informaci to, samozřejmě, není, tvl! 🤦‍♀️🙄 Je to v tzv. kompendiu, anobrž souhrnné informaci o léčivém přípravku. Tomu Ty nebudeš rozumět, jo, moc písmenek, moc složitý, na Tebe.

V příbalové informaci to, přirozeně, není, protože to není volně prodejný léčivý přípravek, eo ipso, počítá se s tím, že pacoše poučí lékař či lékárník.

Proto: máš-li jakékoli dotazy stran užívání konkrétních antibiotik, poraď se se svým lékařem nebo lékárníkem. Tady to není. 🙄🙈🙈🙈

jirka F

FIlip84: Chtěl jsem jen slušné informace a ne takovou laxní odpověď.

Filip84

Dostal jsi vyčerpávající informace, nikoli vágní. Že tomu nerozumíš? Že mne to nepřekvapuje: el regreso del idiota! 👌😂😂😂

jirka F

Cappuccino: ne není to v příbalové informaci uvedené.Koukal jsem se.

cappuccino

Me to jen tak napadlo. ATB jsem nemela asi 15 let, tak nevim.

da ny

„Nezapíjejte léky kávou ani zeleným čaje“
https://www.e­uclekarna.cz/blog/po­zor-na-to-cim-zapijite-leky
„Léky se mají zapíjet výhradně obyčejnou vodou! Zapíjení léků minerální vodou přináší svá rizika, např. lék na bakteriální infekce ciprofloxacin se může za přítomnosti minerálů vstřebávat až o 80 % hůře.“
https://www.me­dimerck.cz/cz/ho­me/support/new­s/826-pubsclem-Leky-a-napoje.html

Co není v letáku uvedeno, je povoleno. Ale je vhodné ctít obecná doporučení.
U některých ATB se nesmí pít (ovocné šťávy, džusy), jíst NIC kyselého Bývá uvedeno v letáku, upozorňuje lékař i lékárník.

Mléčné výrobky obecně celkem „nevadí“, ale mohou snižovat účinnost ATB.

Pití minerálních vod (kvalitních) se doporučuje kolem 2 dl denně, sklenka max. dvě.
Ty které jsou vhodné k denní konzumaci nevadí Nejvhodnější tekutina pro člověka je voda.