Porkman

Může se kostel zasvětit nejen světcům, ale i blahoslaveným?

To, že se může zasvětit Nejsvětější Trojici, Povýšení sv. Kříže, atd. samozřejmě vím.

Hlasujte v anketě

Odpovědi
Filip84

Jiná odpověď

I. Katholická církev římského obřadu:

Podle ustanovení can.1168 § 1. Codicis iuris canonici 1917 (dále také „CIC 1917“) každý posvěcený nebo žehnaný kostel nechť má svůj titul; a ten po zasvěcení kostela nelze změnit.

Podle ustanovení can.1168 § 3. CIC 1917 kostely se nesmějí zasvětit blahoslaveným bez indultu Apoštolského Stolce.

Tedy: ano, lze, ovšem pokud místní ordinář dopředu nepožádá o indult Apoštolský Stolec, půjde o zasvěcení nedovolené (nikoli však neplatné).

II. Jiné církve, s apoštolskou sukcessí, a s disciplínou, si o tom rozhodují samy, není proti Tradici, je-li kostel zasvěcen blahoslavenému.

Zpravidla platí, že o zasvěcení rozhoduje místní ordinář (biskup), ve shodě s patriarchou.

Themeansar

Ano

Savier

Ne

marci1

Ano

Např. kostel blahoslavené Marie Restituty Kafkové v Brně:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kostel_bla­hoslaven%C3%A9_Ma­rie_Restituty
🙂

da ny

Ano

A internet přece máte:
„Prohlášení za blahoslaveného znamená, že se Církev zaručuje za to, že daná osoba je v nebi, je proto možné ji prosit o přímluvu, a prokazovat jí úctu (např. může jí být zasvěcen kostel či oltář).“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Blahoslaven%C3%BD
K čemu zbytečná anketa? Nudíte se a vymýšlíte zbytečnosti?

Roman71

Jiná odpověď

Nemám nic proti katolické církvi, ale z praxe a historie vyplývá, že zasvěcuje kde co.

Mimochodem, jak katolická církev dokáže, že je někdo v nebi? Podle Bible jediný prostředník mezi Bohem a lidmi je Ježíš Kristus. Skrze nikoho jiného se křesťan k Bohu nemodlí.