zvonisek

Může se člověk nakazit koronavirem ze zboží, potravin?

Nejlepší odpověď
Kepler

Přímo z potravin ne, ale k infekci může dojít dotekem, třeba u nebaleného ovoce apod. U baleného masa dotekem na fólii.

Další odpovědi
Hlada

Na to ti nikdo neodpoví správně.
Kromě neustále omílané jedné zprávy o mědi, nerezu a plastu (kolik toho má člověk doma měděného?) se seriózní zprávy trousí jak švábi na pivo. Jedni např. tvrdí, že vir nesnáší mráz, druzí, že v mrazničce vydrží až 2 roky. Z takových informací by jeden dostal průjem. Všichni se ale shodují, že bez hostitele vydrží maximálně 3 dny.
Ze skladovaných potravin se proto člověk nenakazí. Může se ale nakazit z obalu. Je tedy dobré obaly omýt, co nejde, nechat pár dní v „karanténě“.

EMELOUN

Ano má plastu vidrží vir až 2 hodiny

Edison

Podle povrchů. Taky asi žiješ v nějaké bublině. Např. na pečivu nepřežije. Na plastech celkem slušně. Na mědi jen dost krátce…

Edison

Hlado, zá se, že nerozlišuješ to, co znamená „vydrží“ a co „přežije“. On totiž virus „nežije“. Mj. neprovádí látkovou výměnu. Takže… pokud na něj něco aktivně nepůsobí, vydrží hodně dlouho, bo nic nepotřebuje. Je pak spousta látek, které ho ničí rychleji, nebo pomaleji. K množení, což už bychom mohli považovat za život ovšem potřebuje odpovídající hostitelské buňky. A to je moment, kdy jej lze, paradoxně, zničit nejsnáze.

Hlada

Já potřebuju vědět, jestli např. potraviny z mrazáku jsou za jaký čas infikované nebo ne. Takové informace by měly být zveřejněny jasně.

Edison

Emeloune, „Vědci zjistili, že původce závažného akutního respiračního syndromu koronavirus SARS-CoV-2 byl detekovatelný v aerosolech až tři hodiny, na mědi až čtyři hodiny, na kartonu až 24 hodin a až dva až tři dny na plastu a nerezové oceli. Výsledky studie poskytují klíčové informace o stabilitě viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19, a naznačují, že lidé se mohou infikovat nejenom kapénkami vzduchem, ale i dotykem prostřednictvím kontaminovaných předmětů.“

http://www.szu­.cz/tema/preven­ce/novy-koronavirus-vydrzi-na-povrchu-nekolik-hodin

zjentek

No vědci zjistili prd, když nezjistili, jak dlouho se korodrží na keramice a porcelánu, přímo z kterýho jím.

Edison

Máš v zásadě jen dvě možnosti: 1. Zjistit a zveřejnit to sám, ovšem relevantně, nebo 2. věřit institucím – vědcům.

elkon

Emeloun už je asi chycenej, podle toho vyjadřování.

Edison

Mno, je prokázáno, že napadá i nervové buňky. Na začátku nervová zakončení, zejména v nose s ústech, projevující se ztrátou čichu a chuti. Podle míry poškození i nevratně, bo nervové buňky lidské tělo neobnovuje… Tak kdo ví, kam až to u něj došlo, nebo jestli bouk mozgožrout neumírá hlady…

Edison

Ale nebude v tom sám, neboj…