edex.radek

Může policie vstoupit do bytu bez povolení k podání vysvětlení? Mohou mi tykat a zároveň mi doma vyhrožovat?

Nelíbí se mi postup dvou policistů, kteří po zkontrolování identity vstoupili mi do bytu a začali mi tykat a vyhrožovat!

Nejlepší odpověď
Pravo

Doporučuju okamžitě podat trestní oznámení na GIBS. Nesmíte lhát ani trochu jinak si Vás podají!
Když to necháte být, bude to horší a horší a budou si k Vám dovolovat stále větší nezákonnosti a s odstupem času když to nahlásíte pozdě Vám již nikdo věřit nebude.

Nechal jsem být na radu hloupého právníka vydírání ze strany fízla, také přímo u mě doma a navíc byl v civilu a sám, následovalo nezákonné bezdůvodné doručování dopisů fízlama obtěžování sousedů s cílem uškodit a pomluvit a prokaztelně o mě ti fízlové do protokolu lhali, útoky na mojí rodinu, už se to táhne mnoho let a nedávno po několika letech soudních tahanic kdy je až odvolací soud klepnul přes prsty pro policajtama smyšlený a fyzikálně nesmylsný trestný čin mě dokonce ten samej napadnul s dcerou když si na mě počíhal v bazénu … a ten samej dal pokyn svým kamarádíčkům z rádia, aby mě tam veřejně pomlouvali (řekl když se přiznáš tak zařídíme že z toho nic nebude uděláme si čárku, ale jestli se nepřiznáš, tak se postaráme o tvoje veřejné znemožnění i odsouzení a aby se to každej dozvěděl máme tady dohodu s každým místním soudcem…věc není ani zajímavá, ani nedávno nezačala ani není uzavřená ai není dle všech advokátů trestná i kdyby byla proveditelná a byl důkaz že se udála, takže jasná pomsta za úspěch u odvolacího soudu kdy to normálí média samozřejmě vůbec nezajímá protože to je další justiční ostuda…)

Tohle fakt nenechávat bejt, nemůže se to vyplatit!

Další odpovědi
Edison

Ne. Ani to nedělá. K podání vysvětlení existuje výzva, či předvolání. Opravdu šlo o podání vysvětlení?

Zákon č. 273/2008 Sb. Zákon o Policii České republiky

ČÁST PRVNÍ
POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY

HLAVA VI
POSTUP VE VZTAHU K VĚCEM

§ 40
Vstup do obydlí, jiného prostoru nebo na pozemek

(1) Policista je oprávněn vstoupit bez souhlasu uživatele do obydlí, jiného prostoru nebo na pozemek a provést tam potřebné úkony nebo jiná opatření jen tehdy, jestliže věc nesnese odkladu a vstup tam je nezbytný pro ochranu života nebo zdraví osob anebo pro odvrácení závažného ohrožení veřejného pořádku a bezpečnosti.

(2) Oprávnění podle odstavce 1 má policista také v případě

  1. důvodného podezření, že se na místě uvedeném v odstavci 1 nachází zemřelý,
  2. pronásledování osoby, nebo
  3. vstupu do jiného prostoru nebo na pozemek, má-li důvodné podezření, že se tam nachází týrané zvíře.

(3) Policista je oprávněn za účelem vstupu na místo uvedené v odstavci 1 toto místo otevřít nebo jiným způsobem si do něj zjednat přístup, v případě nutnosti i za použití síly.

(4) Policista je povinen při vstupu do obydlí, jiného prostoru nebo na pozemek a při následných úkonech zajistit přítomnost nezúčastněné osoby; nemusí tak učinit, hrozí-li nebezpečí z prodlení nebo by mohlo dojít k ohrožení života anebo zdraví nezúčastněné osoby.

(5) Po provedení úkonů nebo jiných opatření je policista povinen bez zbytečného odkladu vyrozumět uživatele obydlí, jiného prostoru nebo pozemku a zajistit zabezpečení tohoto místa, nemůže-li tak učinit uživatel nebo jiná oprávněná osoba.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2008-273#p40

agentpv

Pokus jste nikdy nic neprovedl tak asi ne, pokud jste recidivista nebo se motáte kolem drog, prostituce, loupeží, násilí … tak bych „ostřejší“ metody policie chápal

Kryšpín

Jeho veličenstvo postačí požádat policisty nechť pánu vyká a přestane vyhrožovat, poněvadž se cítím jako bezúhonný kvalitní občan.

Herjulfson

Dovolil bych si jen malé doplnění. Podání vysvětlení nemusí nutně probíhat na služebnách policie. Je tedy možný i postup, že Vám někdo zazvoní u dveří a bude to policista. Ten může být dokonce i sám a v civilu. Měl by se Vám prokázat alespoň služebním průkazem (pokud tedy není v uniformě opatřené číslem). Říct v jaké věci přichází, poučit Vás a následně Vás vyslechnout. Možnosti vstup do bytu jasně uvedl Edison. Vyhrožování a vytváření nátlaku také nepřichází do úvahy. Co se týká tykání, tak se dříve tak nějak ctilo, že je přípustné u osob do patnácti let, ale možná se nám to v této sluncem zalité době někam posunulo.
Jejich postup tedy asi nebyl úplně OK. Na druhou stranu je třeba vzít do úvahy jaký k tomu měli důvod. (Na hrubý pytel hrubá záplata?) Vím, možná někdo namítne … ale právo hovoří jasně, tak jaká záplata. No, to sice jo, ale ruku na srdce – kdo z nás ho dodržuje beze zbytku. Troufnu si říct, že naprosto nikdo, protože ho nikdo nezná v celé jeho šíři.

cukrar

Kdopak ví, jak to bylo?
Vyhrožovali, nebo poučovali co bude, když bude…

Edison

K tykání by se asi hodilo tohle:

HLAVA III
ZÁKLADNÍ POVINNOSTI

§ 9
Zdvořilost

Policista a zaměstnanec policie jsou při plnění úkolů policie povinni dodržovat pravidla zdvořilosti a dbát cti, vážnosti a důstojnosti osob i své vlastní.

K „vyhrožování“ možná tohle:

§ 11
Přiměřenost postupu

Policista a zaměstnanec policie jsou povinni

  1. postupovat tak, aby případný zásah do práv a svobod osob, vůči nimž směřuje úkon, nebo osob nezúčastněných nepřekročil míru nezbytnou k dosažení účelu sledovaného úkonem.