Rokio

Může pokladní mít takové manko, že by převýšilo jeho výplatu?

Je možné a reálné, aby pokladní měl manko ve výši jeho mzdy, které by musel zaplatit, nebo by tzv. ještě doplácel namísto, aby alespoň dostal nějakou výplatu?

poznámka: Předpokládejme, že pokladní nekrade, ani nezpůsobil manko úmyslně.

zdroj obrázku: pixabay.com – nosheep

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… samozřejmě že může, otázka je jakým způsobem se bude hradit (jestli do výše 4,5 násobku platu, nebo, půjde-li o větší soudně) …
… předpokládejme, že pokladní pracuje tak jak má, tak nevím, jak může způsobit manko neúmyslně … mohl by jsi mi to jako absolvent obchodní akademie nějak vysvětlit ??? … je to snad tvůj obor, tak nás pouč …

Další odpovědi
Kepler

Taky si neumím představit, že by někdo udělal takové manko neúmyslně. Těžko by dokazoval, že peníze z tržeb omylem odvezl do sběru, nebo si spletl šéfa se sousedkou.

Kelt

Pokud má někdo manko, tak si bere peníze pro sebe, protože má malou výplatu a podle velikosti manka by soud rozhodl, jakým způsobem to bude hradit. Soud se nebude dívat na velikost výplaty, ale velikost manka při určení trestu.

ivzez

Ano, je možné, že manko překročí výši mzdy pokladního.
Pokladní má uzavřenu dohodu o odpovědnosti, takže za schodek
odpovídá v plné výši.

A ten nesmysl, který jsi napsal do diskuze, jsi vzal kde? Žádná pojišťovna neuhradí schodek na hodnotách, které byl zaměstnanec povinen vyúčtovat.
(Nedbalostní obecná škoda je něco jiného.)

Zaměstnavatel by samozřejmě nemohl strhnout celou výplatu, protože zaměstnanec také musí z něčeho žít. Předpokládám, že by o srážkách
ze mzdy se zaměstnancem uzavřel dohodu a strhával postupně.

Mc Merkurion

Rokio: … jěště jednou, je vidět, že máš problémy se čtením: „… předpokládejme, že pokladní pracuje tak jak má, tak nevím, jak může způsobit manko neúmyslně … mohl by jsi mi to jako absolvent obchodní akademie nějak vysvětlit ???“

Rokio

Mc Merkurion: Já tě poučím. Pokud pachatel způsobí jakoukoliv škodu (majetkovou) nedbalostně, tak se jedná o občansko-právní soud a ten, kdo způsobil neúmyslně škodu v jakékoliv výši, nemůže dostat trest, ale při nejhorším zaplatí způsobenou škodu. Jinak při hmotné zodpovědnosti zaplatí pokladní způsobenou škodu a je to vyřešené. Pokud má pojistku na blbost, tak to zaplatí pojišťovna.

ivzez

To není pravda.

V případě manka by šlo o pracovně právní spor. Co tě na té OA naučili? Žádná pojišťovna neuhradí za zaměstnance manko.

Mc Merkurion

… prosim tě, kde si na to přišel, je to nesmysl od začátku až do konce !!!