Dochy

Může po našich cestách jezdit civilní auto s barvama naší policie ale cizí RZ?

Tak mně při čtení http://www.au­toforum.cz/bles­kovky/nekdo-si-poridil-vyrazeny-policejni-special-jine-zeme-doma-ho-pouziva-bez-uprav/?utm_sou­rce=www.seznam­.cz&utm_medium=sek­ce-z-internetu napadlo: Policejní auto může podle všeho být přihlášeno v původních barvách k civilnímu provozu z jiném státě, kde svými barvami místní policejní vozy nepřipomíná. Co ale pokud by majitel chtěl s tímto vozem projet původní zemi? Jak je to u nás, jak případně v cizině? Např: Naše policie vyřadí vůz, to si koupí řekněme Švéd, odveze do Švédska, tam bez problémů přihlásí k provozu, dostane švédské RZ a bude běžně provozovat… Pak přijede na návštěvu do ČR… Co teď? Může? Nemůže? Přeci jen je to vůz který je legálně přihlášen k provozu a kdo jsou čeští policisté aby se do toho Švédsku vrtali?
(jo, mohl bych prohledat naše zákony, možná to časem udělám, ale to by nebyla žádná legrace.. 🙂 )

Odpovědi
Gestas

Dle mezinárodní dohody musí být vozidlo v souladu s pravidly země, ve které je registrováno a nemusí být v souladu s pravidly země, kterou projíždí (vztahuje se to hlavně na povinnou výbavu, ale platí to i na tento případ). Tedy takové vozidlo po našich silnicích jezdit může.

Edison

Pożor, existují jisté národní podmínky, které by to mohly ovlivnit. Např. ve Fr máte v povinné výbavě alkotester a to i zahraniční vozidla. Jinde musí být ve výbavě zase hasicí přístroj. A to hasicí přístroj, nikoli hasicí spray. Taky se lišej výstražné vesty, kde některé barvy mohou být zakázány, neb je užívají složky ZS. Takže bych se tím tak moc neoháněl. Ale faktem je, že i u nás může být vozidlo s barvami policie provozováno. Má to zase ale jistá ALE. Např. bílé se zeleným pruhem a nápisem POLICIE jsem viděl… ovšem… na veteránských značkách.

Gestas

Edison: U těch alkotesterů jde o to, že to musí mít u sebe řidič, není to povinná výbava, proto se na to nevztahuje to, co jsem psal. Naopak ten hasicí přístroj je typickým příkladem povinné výbavy, kterou některé země vyžadují, ale cizí auta ji mít nemusí.

Edison

Tak zrovna s tím hasičákem nemáš pravdu. Už je to teda celkem dávno, ale po mě to chtěli tuším poláci… Nebo to byli rakušáci? Už si to nepamatuju, bylo to v dobách poměrně těsně po vstupu do Unie. Ale je možný, že se tyhle dohody od tý doby změnily.

Mimochodem… to je to co mě na Unii štve asi nejvíc: V oblastec h, kde by dohoda o jednotnostech lidem opravdu usnadnila život se nedělá nic, ale tam, kde se dá hlavně buzerovat se navymejšli tolik pítchovin, že se chce jednomu zvracet.

Gestas

Je možné, že policajti buzerovali, ale nemyslím si, že na to měli právo.