Rokio

Může osoba nezpůsobilá k právním úkonům darovat krev?

Mám znamého, se kterým jsem chodil do třídy, který je středně funkčním autistou. Nebere žádné léky. Vzhledem k tomu, že zvládl normální učňák, tak by měl být schopen darovat i krev.

Je nezpůsobilý k právním úkonům tento člověk. Může ale darovat krev, pokud se pro to svobodně rozhodne?

Odpovědi
Kelt

Pokud je ta krev kvalitní, tak může. Stejně tak vězni mohou také také dávat krev.

Filip84

Zase to máš, nějak, popletené: člověka nemůžeš „zbavit způsobilosti k právním úkonům“. Svéprávnost lze pouze omezit, a to v rozsahu, který je nezbytně nutný.

Takže, například, může mít člověk omezenu způsobilost samostatně pokojně užívat majetek. Jemu přijde důchod na účet, ale on se k němu nedostane, to opatrovník, aby ty prachy nepromrhal během pár dnů. Ale to vůbec neznamená, že by si nemohl svobodně zvolit lékaře, zdravotnické zařízení, či nemohl uplatňovat další práva podle Úmluvy o biomedicíně.

Pokud má omezenou svéprávnost i v tomto, bude potřebovat k darování krve souhlas opatrovníka. Jinak může, jako kdokoli jiný.