Avatar uživatele
val

Může moje dcera požadovat nájemné?

Daroval jsem dceři dům,ve kterém si postavila půdní vestavbu a dole je moje matka,která má jako věcné břemeno dožití v původně svém domku.Po smrti mého otce jsem zjistil,že dcera brala od mých rodičů peníze na ikaso v takové výši,že jí vlastně hradili celé inkaso.Teď chce po mé matce i nájem a zakazuje mi namontovat elektroměr i vodoměr,aby má matka mohla hradit své skutečné náklady.Moje matka je ležící a o její finance se starám já.V darovací smlouvě nic o nájemném není a žádná další smlouva neexistuje.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? ReHu, iceT, Michal Kole, fablen před 4549 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
baghira

Dcera je taková, jakou jsi ji vychoval, a věcné břemeno takové, jaké jsi napsal do smlouvy. Holt všichni děláme chyby.

Věcným břemenem „na dožití“ se obecně myslí bez nájmu, pouze s podílem na provozních nákladech (elek, voda, plyn, otop atd.) Zkus se poradit s advokátem.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Udělal jste chybu, že jste tyto věci nezapsal ve smlouvě třeba jako číst věcného břemene. Bohužel, i když je to nemorální, tak majitelem domu je dcera a pronájímat ho může vlastně jak chce. Co se týká nákladů na provoz /voda, plyn, elektrika / měla by zajistit měřní a vybírat jen spotřebovanou částku. Jinak by i toto bylo nutné řešit soudně, pokud neni dohoda možná.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Jambalaya

Hodnota VB se vždy vyčísluje již při jeho zřízení, tzn. i součástí znaleckého posudku je hodnota VB. U příbuzných je však možné zřídit VB bezúplatně. Pokud je VB zřízeno bezúplatně i pro třetí osobu, pak je tento počin charakterizován jako dar.
Z uvedeného vyplývá, že současný majitel nemovitosti nemůže po oprávněném z VB požadovat žádný nájem a to ani v budoucnu, neboť tento byl již vypořádán při jeho zřízení.
Jediné, k čemu je oprávněný z VB povinen, je podílet se na údržbě domu a samozřejmě hradit jím spotřebované služby.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ReHu

Myslím, že asi požadovat může. Jednou to je její a tak to je.
Smůla, že jste jí dům daroval bez doplňujících popdmínek.
Možná by to chtěla poradu s právníkem. Aspoň aby maminka hohla mít vlastní měřáky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
FOX.IK

jezis misto kritizovani se snazte pomoct!
Je to jednoduche- jestli dcera z toho, co ji maminka da za penize neodvadi dane, tak dela trestnou cinost a tim padem uz jenom proto od ni zadne najemne brat nemuze.
A i kdyby to nestacilo- ma podepsanou od babicky nejakou najemni smlouvu? Urcite ne…neni co resit, vybirat nemuze

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
tuCZek

se musí nechat … další pěkná svině.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
venkovan

Co takhle požádat o vrácení daru, protože chování obdarovaného je v rozporu s dobrými mravy?
A jinak – jak tu jiní píší. jak si děti vychováme, takové je máme, i když nezřídka se zvrhnou v to, v co jsme je nevychovali.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek