val

Může moje dcera požadovat nájemné?

Daroval jsem dceři dům,ve kterém si postavila půdní vestavbu a dole je moje matka,která má jako věcné břemeno dožití v původně svém domku.Po smrti mého otce jsem zjistil,že dcera brala od mých rodičů peníze na ikaso v takové výši,že jí vlastně hradili celé inkaso.Teď chce po mé matce i nájem a zakazuje mi namontovat elektroměr i vodoměr,aby má matka mohla hradit své skutečné náklady.Moje matka je ležící a o její finance se starám já.V darovací smlouvě nic o nájemném není a žádná další smlouva neexistuje.

Nejlepší odpověď
baghira

Dcera je taková, jakou jsi ji vychoval, a věcné břemeno takové, jaké jsi napsal do smlouvy. Holt všichni děláme chyby.

Věcným břemenem „na dožití“ se obecně myslí bez nájmu, pouze s podílem na provozních nákladech (elek, voda, plyn, otop atd.) Zkus se poradit s advokátem.

Další odpovědi
Drap

Udělal jste chybu, že jste tyto věci nezapsal ve smlouvě třeba jako číst věcného břemene. Bohužel, i když je to nemorální, tak majitelem domu je dcera a pronájímat ho může vlastně jak chce. Co se týká nákladů na provoz /voda, plyn, elektrika / měla by zajistit měřní a vybírat jen spotřebovanou částku. Jinak by i toto bylo nutné řešit soudně, pokud neni dohoda možná.

Jambalaya

Hodnota VB se vždy vyčísluje již při jeho zřízení, tzn. i součástí znaleckého posudku je hodnota VB. U příbuzných je však možné zřídit VB bezúplatně. Pokud je VB zřízeno bezúplatně i pro třetí osobu, pak je tento počin charakterizován jako dar.
Z uvedeného vyplývá, že současný majitel nemovitosti nemůže po oprávněném z VB požadovat žádný nájem a to ani v budoucnu, neboť tento byl již vypořádán při jeho zřízení.
Jediné, k čemu je oprávněný z VB povinen, je podílet se na údržbě domu a samozřejmě hradit jím spotřebované služby.

ReHu

Myslím, že asi požadovat může. Jednou to je její a tak to je.
Smůla, že jste jí dům daroval bez doplňujících popdmínek.
Možná by to chtěla poradu s právníkem. Aspoň aby maminka hohla mít vlastní měřáky.

FOX.IK

jezis misto kritizovani se snazte pomoct!
Je to jednoduche- jestli dcera z toho, co ji maminka da za penize neodvadi dane, tak dela trestnou cinost a tim padem uz jenom proto od ni zadne najemne brat nemuze.
A i kdyby to nestacilo- ma podepsanou od babicky nejakou najemni smlouvu? Urcite ne…neni co resit, vybirat nemuze

tuCZek

se musí nechat … další pěkná svině.

venkovan

Co takhle požádat o vrácení daru, protože chování obdarovaného je v rozporu s dobrými mravy?
A jinak – jak tu jiní píší. jak si děti vychováme, takové je máme, i když nezřídka se zvrhnou v to, v co jsme je nevychovali.