Lukáš Rusek

Může mít postih člověk, který se najme nájemného vraha a ten vrah zabije určený cíl (osobu, rodinu aj.)?

Prostě jednoduše člověk si najme vraha na to, aby zabil nějakou rodinu, muže či ženu. Bude postihován i člověk který si ho najmul nebo pouze ten nájemný vrah za vraždu?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
aliendrone

Ano

Asi jsi mlaďoch a tak nic nepamatuješ. My krásnější bychom ti mohli vyprávět např. o kauze „Jonák“ apod. ;) :D

https://www.bles­k.cz/clanek/zpra­vy-krimi/376649/dis­kokral-byl-na-kolenou-ivan-jonak-59-umiral-v-bide-discoland-jde-do-drazby.html

Další odpovědi
Edison

Ano

Samozřejmě. A je to taky náležitě více „odměněno“. Zločin ve zločineckém spolčení a je považován za extrémě podlý. Ne zřidka dostane větší trest než sám vykonavagel.

Kepler

Ano

Ano, navádění k trestnému činu je taky trestný čin a v určitých případech „hodnocen“ více, než čin samotného exekutora. Zejména tehdy, když jde o mladého prvopachatele a ne o profesionálního zločince.

ivzez

Jiná odpověď

Ten, kdo vraha najme/najal, „nemůže mít postih“,
ale určitě bude potrestán odnětím svobody.

nyjono

Ano

Ne, že může. To je zcela jisté. A postih stejně velký, jako ten kdo čin vykoná.

Kryšpín

Ne

Když mordýř drží zobák a zatlouká, nejsou další důkazy tak je podezření, ovšem později je to odloženo

aliendrone

Kryšpín>>> Já souhlasím, ale přeci jen… je to JEN teorie. ;) :D :D

Edison

Jsem to našel a k tomu nějaké ty judikaruty. Zatímco vražda prostá je taxována 10 – 18 let, po předchozím uvážení 15 – 20 let, na 15 – 20, nebo výjmečný trest (25 – doživotí) mj. při zvlášť zavržní pohnutce. Do toho se dle judikatur dává i nájemná vražda.

Odkazů by bylo potřeba více, aby to bylo pochopeno.

Edison

Nyjono, kapku se mýlíš. Trest pro objednavatele může padnout i vyšší než pro vykonavatele.