Rokio

Může mít člověk kterýkoliv názor, i když není v souladu se zákony České republiky? A může ho písemně vyjádřit?

Samozřejmě je jasné, že není v pořádku šířit rasistické, xenofobní, či islamofobní názory, názory podněcující k nenávisti, či názory urážející hlavu státu nebo symboly České republiky.

Pokud ale někdo na internet napíše, že by bylo dobré, kdyby se snížilo DPH a napsal by důvody podporující daný názor, či napíše názor, aby se zase zavedla rákoska do českých škol, tak je to trestné? Může kterýkoliv člověk České republiky vyjádřit například názor, že by měla být jiná trestní sazba za vraždu než dosud je, nebo se veřejně zmínit, že by kriminalizoval pokus o sebevraždu, zakázal potraty, nebo třeba zavedl zákon – 3 X a dost pro úmyslné trestné činy?

Je tedy možné šířit názory odporující zákonům naší vlasti?

Nejlepší odpověď
Kepler

Názory můžeš mít jakékoliv, ale ty, které jsou protizákonné, nesmíš šířit. Jinak klidně můžeš blogovat třeba o tom, že prdět ve výtahu by mělo být trestným činem s dolní sazbou 2 roky na tvrdo.

Další odpovědi
zjentek

Mít názor je projev svobodné vůle. Ale bacha na hubu, to je věc druhá.

Kelt

Existuje svoboda projevu, tak teoreticky můžeš říct nebo napsat všechno. Ale záleží, jak je to prezentováno, kde a zda to nemůže někdo použít proti tobě. Něco se může objevit v diskuzi za článkem. Nebo se sejde několik lidí, kteří budou protestovat Jedna věc jsou blbé řeči, kterých si nikdo nebude všímat a něco jiného jsou činy.

Pepa25

Samozřejmě lze vyjádřit svůj názor, pokud to nerbide zmíněné podněcování k nenávisti atd.
To, co popisujete, je názor na zákony a ten může mít každý, jaký chce (bohužel se musí platným právem až do jeho případné změny řídit). A samozřejmě může i veřejně navrhovat změny. Vůbec nic vám nebrání hned dnes napsat všem poslancům, že chce např. kmininalizovat pokus o sebevraždu …

Thorough

Kromě toho, co jsi napsal v prvním odstavci ještě nesmíš šířit poplašnou zprávu, pokud není pravdivá. Problematické je šíření pomluvy (pomluva není pomluvou, pokud máš důkazy).
Z toho, co jsi napsal ve druhém odstavci žádný postih nehrozí. Neodvádíš nižší DPH, nepoužíváš rákosku ve škole, pouze o tom vyjadřuješ názor.

Drap

Uvedené klidně můžeš napsat. Stejně to nebude téměř nikdo číst.

anonym

Nezákonné je daně neplatit, ale vyjadřovat názor že by se měly snížit to nezákonné není. Zřejmě se to selským rozumem dá nejlépe vyložit opět pomocí známé poučky, „tvoje práva končí tam kde začínají práva někoho jiného“ … tím že vyjadřuješ názor že by se daně měly snižovat ničí práva nepoškozuješ.