Avatar uživatele
Zlatý

Může mi někdo sdělit, co všechno spadá pod pojem "krásná literatura"?

Odpověď wiki, že jde o beletrii a poezii, se mi zdá naprosto nedostatečná. A proč ten název "krásná"? Něco z beletrie mi spíš připadlo jako deprimující, ne-li přímo děsivé, ale rozhodně ne krásné. A které žánry do toho spadají? Asi tam nepatří přiblblé detektivky, horror, červená knihovna, fantasy nebo pokleslé sci-fi, která nemají s tím "sci" nic společného. Ale díla ze zlatého věku sci-fi a možná i dnešní doby by tam mohly spadat. Kde je kritérium?

https://pixabay.com/…

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Ottův slovník naučný praví:

"Belletrie, z francouzského belles lettres, básnická, krásná literatura či slovesnost. Slovem tím zahrnujeme tu část literatury, která obírá se krásnem, proti literatuře vědecké, jejímž účelem a cílem jest pravda, tedy všecky druhy básnictví..."

Zdroj: Ottův slovník naučný. Illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. Praha: J. Otto, 1890.

Krásná literatura neznamená, že se musí jednat o literaturu pěknou, knihu snad až zdobnou, knihu, kterou člověk musí určitě přečíst, knihu, která se autorovi povedla krásně napsat, že pojednává o něčem krásném, o zajímavém tématu apod.

Literatura (z lat. littera = písmeno) nebo též písemnictví v širším slova smyslu je souhrn všech psaných textů, (z lat. textum = tkanina) tj. všech existujících písemně zaznamenaných jazykových projevů lidstva. Tedy literatura umělecká, naučná, technická, časopisecká, memoárová i soukromá korespondence. V užším slova smyslu se literaturou obvykle myslí literatura umělecká, čili krásná literatura, beletrie.

"Krásná literatura" je širším termínem než beletrie, protože na rozdíl od ní obsahuje i poesii. "Základním rozlišovacím znakem umělecké literatury je její funkce: plní funkci estetickou, tj. vytrhuje svého vnímatele z reálného života a zdůrazňuje samotný znak, tj. samu sebe, na úkor svého sdělení (tj. neplní funkci referenční, sdělovací).“ Funkční vymezení literatury je (prý) spjato se jménem lingvisty Romana Jakobsona, který se však „ odvolává již na I. Kanta a jeho "nezainteresované zalíbení", tj. schopnost umění líbit se vnímateli, aniž by mu poskytovalo nějaký praktický interes. Krásná literatura je dále vyznačena fikční povahou svého příběhu, performativní povahou (to, o čem píše, zároveň vytváří) a schopností obsahovat příběh. Příběh ovšem může obsahovat i literatura neumělecká (např. historiografická). Nesprávná je definice, že krásná literatura působí na city čtenáře – na city totiž primárně působí jiné druhy literatury, např. reklama atd." :-))

https://www.ptejteseknihovny.c z/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Já bych odpověděla stejně jako Wiki → poezie a beletrie. Jenže co všechno patří do beletrie a kterou poezii považovat za krásnou literaturu?

Já už bych do beletrie zařadila některé „klasické“ autory detektivek,
třeba Agátu Christie. Ale odborníci by asi měli jiný názor.


Avatar uživatele
Stříbrný

Pokud řeknu, že jsou to vesměs knihy, které doporučuje škola do čtenářského deníku, tedy probíraní autoři podle osnov, tak určím aspoň určité limity. Pak si člověk , který aspoň něco z toho četl, udělá obrázek a vybírá. Z českého Němcová, Jirásek, Hašek, Čapek, ruské, Puškin , Tolstoj, francouzské Hugo, Dumas. Jinak bude knihy vnímat a chápat středoškolák, jinak otec středoškoláka. Ale měl by umět se rozhodnout, zda se kniha hodí na přečtení, nebo na podložení skříně. Znalec by knihu z "krásné lituratury" dal na viditelné a dostupné místo.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

ge0rge

Krásná literatura ? to je Playboy ne ? :-)

Avatar uživatele
Zlatý

marci1

:-))

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Krása a styl

Zlatý Drap 581
Zlatý marci1 421
Zlatý iceT 377
Zlatý hanulka11 321
Zlatý annas 281
Zlatý briketka10 272
Zlatý ReHu 231
Zlatý Damiana 229
Zlatý quentos 207
Zlatý mosoj 200

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.