Kepler

Může mi někdo sdělit, co všechno spadá pod pojem „krásná literatura“?

Odpověď wiki, že jde o beletrii a poezii, se mi zdá naprosto nedostatečná. A proč ten název „krásná“? Něco z beletrie mi spíš připadlo jako deprimující, ne-li přímo děsivé, ale rozhodně ne krásné. A které žánry do toho spadají? Asi tam nepatří přiblblé detektivky, horror, červená knihovna, fantasy nebo pokleslé sci-fi, která nemají s tím „sci“ nic společného. Ale díla ze zlatého věku sci-fi a možná i dnešní doby by tam mohly spadat. Kde je kritérium?

https://pixaba­y.com/cs/photos/kni­ha-str%C3%A1nky-knihy-%C4%8D%C3%ADst-r%C5%AF%C5%BEe-1769228/

Nejlepší odpověď
marci1

Ottův slovník naučný praví:

„Belletrie, z francouzského belles lettres, básnická, krásná literatura či slovesnost. Slovem tím zahrnujeme tu část literatury, která obírá se krásnem, proti literatuře vědecké, jejímž účelem a cílem jest pravda, tedy všecky druhy básnictví…“

Zdroj: Ottův slovník naučný. Illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. Praha: J. Otto, 1890.

Krásná literatura neznamená, že se musí jednat o literaturu pěknou, knihu snad až zdobnou, knihu, kterou člověk musí určitě přečíst, knihu, která se autorovi povedla krásně napsat, že pojednává o něčem krásném, o zajímavém tématu apod.

Literatura (z lat. littera = písmeno) nebo též písemnictví v širším slova smyslu je souhrn všech psaných textů, (z lat. textum = tkanina) tj. všech existujících písemně zaznamenaných jazykových projevů lidstva. Tedy literatura umělecká, naučná, technická, časopisecká, memoárová i soukromá korespondence. V užším slova smyslu se literaturou obvykle myslí literatura umělecká, čili krásná literatura, beletrie.

„Krásná literatura“ je širším termínem než beletrie, protože na rozdíl od ní obsahuje i poesii. „Základním rozlišovacím znakem umělecké literatury je její funkce: plní funkci estetickou, tj. vytrhuje svého vnímatele z reálného života a zdůrazňuje samotný znak, tj. samu sebe, na úkor svého sdělení (tj. neplní funkci referenční, sdělovací).“ Funkční vymezení literatury je (prý) spjato se jménem lingvisty Romana Jakobsona, který se však „ odvolává již na I. Kanta a jeho "nezainteresované zalíbení“, tj. schopnost umění líbit se vnímateli, aniž by mu poskytovalo nějaký praktický interes. Krásná literatura je dále vyznačena fikční povahou svého příběhu, performativní povahou (to, o čem píše, zároveň vytváří) a schopností obsahovat příběh. Příběh ovšem může obsahovat i literatura neumělecká (např. historiografická). Nesprávná je definice, že krásná literatura působí na city čtenáře – na city totiž primárně působí jiné druhy literatury, např. reklama atd." 🙂

https://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/oznaceni-krasna-literatura

Další odpovědi
ivzez

Já bych odpověděla stejně jako Wiki → poezie a beletrie. Jenže co všechno patří do beletrie a kterou poezii považovat za krásnou literaturu?

Já už bych do beletrie zařadila některé „klasické“ autory detektivek,
třeba Agátu Christie. Ale odborníci by asi měli jiný názor.

Kelt

Pokud řeknu, že jsou to vesměs knihy, které doporučuje škola do čtenářského deníku, tedy probíraní autoři podle osnov, tak určím aspoň určité limity. Pak si člověk , který aspoň něco z toho četl, udělá obrázek a vybírá. Z českého Němcová, Jirásek, Hašek, Čapek, ruské, Puškin , Tolstoj, francouzské Hugo, Dumas. Jinak bude knihy vnímat a chápat středoškolák, jinak otec středoškoláka. Ale měl by umět se rozhodnout, zda se kniha hodí na přečtení, nebo na podložení skříně. Znalec by knihu z „krásné lituratury“ dal na viditelné a dostupné místo.

anonym

Krásná literatura ? to je Playboy ne ? 🙂

marci1

🙂