Kura

Může mě zaměstnavatel zakázat navštěvovat lékaře v pracovní době ?

Můj zubař ordinuje od 15:30 do 20:30.
V lichý týden a jen v úterý a ve čtvrtek.
V lichý týden mám odpolední směnu.
Může po mě zaměstnavatel chtít, abych si návštěvu lékaře nadpracoval ?
Lékaře měnit nechci a nebudu.

Nejlepší odpověď
anonym

http://zakonik­prace2013.cz/ca­tegory/zmeny-2013

Další odpovědi
anonym

Nemůže vyžadovat, jelikož se to prolíná se směnou. Normálně platí, že návštěva lékaře je ve svém volnu, lae pokud to nejde jinak musí návštěvu umožnit a hradí nezbytně nutnou dobu k návštěvě lékaře.
-
Tím se nemyslí jet třeba do druhého města, kde jej mám, tu zameškanou dobu neuhradí, ale jen u lékaře. Proto jsou propustky s časem příchodu/odchodu.

anonym

Pokud nejde o akutní případ, může zaměstnavatel trvat na tom, aby si zaměstnanec vyřizoval zdravotní záležitosti v mimopracovní době. Jestliže to ale ordinační hodiny neumožňují, nezbývá než využít paragrafu na ošetření u lékaře. Paragraf jako takový je zákonným omluvením zaměstnance ze zaměstnání, kde se nepřítomnost v zaměstnání nenadpracovává (musí ale jít o ošetření po dobu nezbytně nutnou). Jsou zcela určitě i provozy, kde taková nepřítomnost může zaměstnavateli způsobit potíže. Potom by se jednalo o ošetření v době náhradního volna. Toto řešení byste měli se zaměstnavatelem prodiskutovat předem.