Odpovedi18

Lze využít neschopenku na dovolené?

Jsme na dovolené a přítelkyni se stal úraz, při kterém si nemůžeme ani užít dovolenou (musím být na pokoji), máme i zprávy od doktora, lze si vzít v jiné zemi neschopenku? Je zbytečné čerpat dovolenou, když musí jen ležet, ale pokud to nepůjde, tak se nedá nic dělat. Děkuji za rady

Po odpovědích: Dobře, takže stačí jen zpráva od doktora, který mě ošetřoval v nemocnici a tu okopírovat a někomu z rodiny říct, aby jí dal mému lékaři v ČR (máme známé jako doktory, takže by to nebyl problém) a po příjezdu hnedka pak dojít k mému lékaři i s důkazy (zpráva, rentgen atp) jen upozorňuji, že jsme v Egyptě,takže nevím jak to tu chodí.

Nejlepší odpověď
da ny

http://ferova­nemocnice.cz/prav­ni-poradna/lekarske-posudky-a-neschopenky-47/n-pracovni-nescho-159.html
„Doporučujeme tedy v případě události v zahraničí, která by jinak byla v ČR důvodem rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti (úraz, nemoc), nechat si od zahraničního lékaře vystavit lékařskou zprávu či vydat zdravotnickou dokumentaci. Ta potom po návratu do ČR (jakmile bude možný) poslouží jako důkaz pro ošetřujícího lékaře či okresní správu sociálního zabezpečení o tom, že skutečně byly dány důvody pro pracovní neschopnost.“

https://busines­s.center.cz/bu­siness/diskuze/zpra­va.aspx?id=1513892

Další odpovědi
Klaproth

Přerušení čerpání dovolené z důvodu nemoci je možné. Musíš to neprodleně oznámit zaměstnavateli.

Drap > obvodní lékař s tím nemá nic společného. Neschopenku vystavuje ošetřující lékař. Byl jsem na dovolené v Jeseníkách, měl jsem úraz, neschopenku mi vystavili na chirurgii v Jeseníku, ke svému obvoďákovi do Slaného jsem s otevřenou zlomeninou kotníku nejel.

Drap

Jde. Navštíví svého obvodního lékaře a ten pokud bude souhlasit, tak jí může napsat pobyt na neschopence i mimo místo trvalého bydliště. Jinak to neni možné.
Máš pravdu, ale v Egyptě u naši neschopenku nevystaví.

Dochy

Doporučuji zavolat i přímo tomu lékaři v ČR a domluvit se s ním. Ten by měl mít přehled jak toho co „může“ tak toho co „je ochoten“.