bogin

Může mě na pronajatém pozemku od obce parkovat kdo chce i když si to nepřeji?

Dobrý den,moji rodiče si pronajali od obce kousek pozemku před domem od obce. Soused ale požaduje aby mu tam umožnili parkovat auto,i osobám které k němu jezdí na návštěvu.Má na to právo když pozemek mají pronajatý moji rodiče? Děkuji za odpovědi.

Odpovědi
Mravenec

Samozřejmě že nemá, když je to pozemek vaší rodiny. Je ale potřeba jej řádně označit jako soukromý. Pokud tam bude stát i přes jasné cedule a upozornění, lze řešit s policií. (předpokládám, že se ještě jedná o součást pozemní komunikace, nějaká zpěvněná krajnice…) Dále také je možné vyzvat obecní úřad, aby neukázněného souseda na tuto skutečnost upozornil.

aliendrone

Striktně to záleží na té smlouvě (smluvních podmínkách). Bylo by ale divné PLATIT za užívání pozemku, který může užívat i někdo jiný, nemyslíš? Takže pokud to ve smlouve není výslovně uvedeno (nějaká vyjímka), tak rodiče mají právo k PLNÉMU užívání pronajatého pozemku (mohou např. souseda nechat parkovat ZA POPLATEK). A pokud tam zaparkuje neoprávněně bez zaplacení (musí to ovšem být označeno!), tak ho nechat i na JEHO náklady odlifrovat odtahovkou. 😉 🙂

elkon

Nemůže, označit, případně zahradit.

Filip84

To je poměrně banální, akorát Ty, samozřejmě, jak je u tazatelů „dobrý den“ & „děkuji“ zvykem (neděkuje se, nezdraví se: poděkováním jsou palce a nominace! 🙄), neuvádíš ani jednu z těch relevantních skutečností, které jsou pro posouzení potřebné.

Pokud je pozemek pozemní komunikací, tak každou pozemní komunikaci, která je veřejně přístupná, může využívat kdokoli k obvyklému účelu a obvyklým způsobem, a to bezplatně (§ 19 odst.1 věta prvá zák.o pozemních komunikacích).

Kdy je pozemní komunikace veřejně přístupná? No, to je věcí ustálené judikatury: jednoduše řečeno, pokud není za závorou, bránou, plotem atp. Ta závora může být zvednutá, brána otevřená, dokonce to může být i taková brána, která už, s ohledem na svůj stav, nejde zavřít, to všecko není relevantní.

Je-li pozemní komunikace veřejně přístupná, pak jakákoli dopravní značka na ní – např. zákaz vjezdu všech vozidel s výjimkami, vyhrazené parkoviště atp., podléhá povolení příslušného ouřadu, a ano, je na to dosti obsáhlé „kolečko“.

Pokud ale pozemní komunikace není veřejně přístupná, pak na ní lze vjezd zakázat, prakticky, jakýmkoli způsobem – ať už si tam tu značku umístíte sami, nebo tam, třeba, vrazíte kus trámu, nebo, co já vím, ocelové ježky z opevnění z Lidové republiky Sudety. Dokonale nepodstatné.

Pokud pozemek není pozemní komunikací, pak je věc ještě jednodušší: jde-li o veřejné prostranství, jeho zábor může být přestupkem podle ustanovení § 5 odst.1 lit.g) zákona o některých přestupcích.

Pokud však pozemek není pozemní komunikací a není ani veřejným prostranstvím, pak jde, ze strany souseda, o tzv. civilní dellikt, no a zakázat stát vozidlem na tom pozemku mu může jedině jeho obecný soud rozsudkem. Pokud, následně, dobrovolně nesplní, co mu ukládá vykonatelný rozsudek soudu, lze se jeho vymožení domáhat výkonem rozhodnutí, soudním nebo exekučním, no a samozřejmě, že náklady jdou k tíži souseda.

Takže vy si musíte nejprve přesně ustanovit, co za pozemek to vlastně máte. Jestli je pozemní komunikací, tak je-li veřejnou. Jestli není pozemní komunikací, je-li veřejným prostranstvím. či-li nic. A podle toho, následně, postupovat.

Pokud pozemek je veřejně přístupnou pozemní komunikací, pak vlastnické právo k němu je dokonale irrelevantní a každý jej může používat v rámci tzv. doktríny o obecném užívání. Samozřejmě při splnění všech podmínek, které klade silniční zákon na to, aby vozidlo stálo legálně, to znamená strana provozu, v noci osvětlené vozidlo alespoň na straně přivrácené do středu vozovky, a s průjezdným profilem 6.0 m a větším. Pokud všecko tohle soused splní, nenaděláte nic. Pokud nesplní, můžete se obrátit na policii, a ta je ze zákona povinna konat.

Pokud pozemek je sice pozemní komunikací, ale nikoli veřejně přístupnou, no tak mu můžete, jednoduše, zamezit ve vjezdu fysickou zábranou. Kdyby jí odstranil, tak k tomu nemá žádné právo, a pak se ale budete muset domáhat zákazu jejího odstraňování a vjezdu na pozemek žalobou u jeho obecného soudu.

Pokud pozemek není pozemní komunikací, ale je veřejným prostranstvím, tak – opět – vlastnické právo je dokonale irrelevantní. V takovém případě může být jeho zábor přestupkem, a ano, veřejné prostranství jde zabrat i stáním vozidla . představ si postavené vozidlo na trávníku uprostřed náměstí, třeba. A pak se, opět, můžete obrátit na policii, a ta musí konat ze zákona. Samozřejmě ale, bez povolení úřadu obce, nesmíte takové veřejné prostranství zabírat ani vy, dokonce, i když jste jeho vlastníkem, nebo nájemcem.

Pokud pozemek není pozemní komunikací, a ani není veřejným prostranstvím, a pokud v tom nelze sousedovi zabránit jinak, třeba nějakým ocelovým ježkem, tak se budete muset obrátit se žalobou na jeho obecný soud.

To je celý příběh, jako.

https://www.za­konyprolidi.cz/cs/1997-13
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2016-251