Fandoslav

Může mně majitelka jako nájemníkovi bezdůvodně zakazovat mít kola na chodbě?

Nejlepší odpověď
anonym

To není bezdůvodné, to je velmi důvodné … majitelka dostane pokutu za vás od hasičů pokud vás nebude informovat, že to prostě dělat nesmíte a že společné prostory není možné používat k odkládání věcí.

Zákon o požární ochraně přímo zakazuje ukládání (i dočasné) jakýchkoliv předmětů na chodbách a v únikových cestách. Tolerovány jsou pouze rohožky. Při porušení tohoto zákona hrozí pokuta řádově v desítkách (v případě právnické osoby až stovkách) tisíc korun. Zodpovědný je pronajímatel (majitel) nemovitosti a hasiče nezajímá, jestli je v domě nějaké jiné místo k uložení těch předmětů.

Další odpovědi
Edison

Ano. Jsou to společné prostory. Nejspíš nejsou určeny k odkládání věcí. Mj. může jít o požární bezpečnost – průchodnost prostorem. Neznáme dispozice prostorů. Čili nikoli bezdůvodně, spíše důvody nemusejí být na první pohled zřejmé, leč mohou být zcel arelevantní.

Pepa25

Na chodbě v bytě nebo mimo byt?

Fandoslav

Mimo byt, argumentace je taková že to blokuje únikové dveře z kanceláří co jsou v přízemí, což by byla pravda za předpokladu že ty „únikový dveře“ nejsou z naší strany zamřížovaný a zamčený z naší strany na zámek

DoTazatel

I když je ten důvod možná chabý, tak to není bezdůvodné…

Bezdůvodný zákaz by to byl, kdyby nebyl žádný důvod uveden.

Ona, jakžto majitelka to zakázat může… Nevím kde bydlíte, zda v bytě nebo jinde, ale v bytech mají většinou sklepy na kola.

Fandoslav

Sklep , ani žádný jiný prostor , který by bylo možné takhle využít bohužel není součástí nájemní smlouvy

anonym

Tak to je jistě nepříjemné ale nemá to žádný vliv na skutečnost že v chodbě rozměrné předměty odkládat nelze a majitelka by dostala pokutu za vás pokud byste to ignoroval. Tím že vás o zákazu informovala, může jí uhrazenou pokutu následně od vás vymáhat.