Adam2

Může ich-forma zahrnovat i vyprávění v 1. osobě č. mn.?

Nebo toto vyprávění zahrnuje jen wir-forma?
co zahrnuje du-forma a er-forma?
existuje ihr-forma a sie-forma?
když je knížka jakoby z pohledu jedné z postav, a proto se v části knížky používá 1. os. a pokud náhle tato postava z vlastního pohledu začne říkat, co udělal někdo jiný a začne náhle místo 1. osoby používat 3.osobu, jedná se najednou o er-formu nebo sie-formu?

Odpovědi
led

Nejsem jazykářka, proto nebudu vysvětlovat druhy vyprávění.
Vyprávění může zahrnovat pohledy nejen samotného vypravěče ve 3.osobě, ale i jiných zúčastněných v 1.osobě.
Například vypravěč vás uvede do děje a přenechá slovo ostatním účastníkům s občasným doplněním probíhajícího děje, případně vysvětlením. V tomto případě jde o kombinovaný styl vyprávění.
  ukázku tekéhoto vyprávění vkládám do diskuse: (příběh vyprávějí tři lidé). Pro orientaci vkládám písmeno V – vypávěč P – (pastýř) J – jezdkyně

"Hle, zde malý pastýř ovcí v otrhané haleně sní o hrdinských činech …
Tulák slétl dolů, přibližuje se k němu … "
pokračování v diskusi… --->

možná vám tohle pomůže v určení osob…

ivzez

Ich-forma odpovídá 1. osobě č. j.

led

pokračování odpovědi:
Vypravěč vás uvede do děje a přenechá slovo ostatním účastníkům s občasným doplněním probíhajícího děje, případně vysvětlením. V tomto případě jde o kombinovaný styl vyprávění. Tenhle příběh vyprávějí tři lidé. Teď v této odpovědi pro orientaci vkladám označení osob: V – Vypravěč, P – (Pastýř), J – Jezdkyně

úryvek:

(V) "Hle, zde malý pastýř ovcí v otrhané haleně sní o hrdinských činech … Tulák slétl dolů, přibližuje se k němu…

(P) Sedím u ohýnku „ej, horká noc je dnes. I ty ovce ztěžka dýchají.“ Pes mi leží u nohou a odpočívá.

(V) Tam, jakoby krvavě zčervenaly červánky. Horkýže to červánky! To plameny kolem všeho zmocňují se, ničí, obloha září a ne hromy, to bubny divoce perou…

(P) Připravuji se na boj. Očkem koukám, jestli někde uvidím v lese díru, kde se skrýt. Jsou blízko, už jsou na dosah. Uhýbam jezdci, co skáče skrze mne, není času přemýšlet, jen bránit svůj bídný život mi zůstává. Zpod koně skáču za zlosyna, stahuji ho k zemi. Zboku mihne se stín. Krutá bolest v hlavě mě zalévá… padám pod kopyta…

(J) Jeho tělo ze mě spadlo. Vstávám. „Je chytrý, tak rychle a jak nepozorovaně to udělal…“ odhrnu si z očí spadlé vlasy, skláním se pro helmici… „Co to je? Kdo to tu leží? To přece není… Někdo úplně cizí, nepatří k nám… “

( …úryvek z příběhu, který se udál počas natáčení historického filmu )