Avatar uživatele
Pokročilý

Může eletricky nabité těleso přitahovat i nenabité? Jak se to vysvětlí?

..

Odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Ne, obě tělesa musí být el. nabitá. Jedno záporně a druhé kladně. Pokud by byly obě tělesa stejně nabitá, tak se odpuzují.


Avatar uživatele
Registrovaný

Jak se to vysvětlí? Každé těleso je složeno z atomů hmoty. Když se podíváš na atom vidíš jádro (protony a neutrony) a pozor okolo jádra rotují elektrony (tzv. elektronový obal). Když je vše v rovnováze na každý proton (+) připadne jeden elektron (-). Atom (těleso) je elektricky NEURTÁLNÍ.
Jenže ty malé elektrony jsou pěkně neposedné a stačí málo, vychýlí se z dráhy a atomu opustí, ztratí se. Jejda atomu chybí elektron (-) a hned se jeví jako elektricky KLADNĚ nabitý, protože mu do rovnováhy chybí elektron(-). Tak i těleso z těchto atomů se bude jevit elektricky kladně nabité. Aby se to vědcům pěkně počítalo, označili si to místo na atomu, kde elektron chybí jako DÍRU, díru po elektronu (-).
Takže se hovoří o něčem co chybí, něčem co tam není co schází jako o nositeli kladného náboje.

Ale co ten chudák zbloudilý elektron, neumí být sám a tak se hned tlačí k jiným elektronům, které má nejblíž. Vlastní atom opustil a má ho daleko ale v jeho blízkosti je atom jiný, tak se tam nenápadně zkusí schovat. No a to je malér. Ten atom hmoty si byl do teď v pohodě NEUTRÁLNÍ, neprojevoval navenek žádný náboj, měl totiž stejný počet protonů (+) a elektronů(-), jenže teď mu ten cizí elektron (-) přebývá. Atom se tak stal elektricky ZÁPORNĚ nabitý, přebývá mu totiž elektron (-) nositel záporného elektrického náboje.

A už jsme u toho přitahování. Generálně platný vesmírný (universální) zákon o rovnováze velí napravit ten nepořádek. Pěkně všichni do rovnováhy a hned, teda hned jak to půjde. Princip rovnováhy velí aby si ty rozdílně elektricky nabité atomy ten chybějící / přebývající elektron předaly. Takže hybaj k sobě.
Proto se přitahovat budou jen ty atomy nabité rozdílně mají si totiž co předat, ty atomy nabité shodně se odpuzují, protože kontakt se stejně nabitým atomem by rovnováhu nenastolil.
No a těch nenabitých NEUTRÁLNÍCH se to netýká, nemají totiž to odevzdat / přijmout, nepůsobí na ně žádná nerovnovážná síla.


Avatar uživatele
Registrovaný

Ano. Stačí si nabít hřeben o vlasy a pozorovat, jak němu přiskakují nenabité papírky.

Vysvětlení je dvojí a závisí na povaze toho nenabitého tělesa:
1) pokud je to vodič, jsou v něm volné elektrony, které se ke kladně nabitému tělesu přitahují. Těleso se tím sice nabije, ale polarizuje se - jedna strana bude trochu kladnější, druhá trochu zápornější. Protože jedna z nich je nabitému tělesu blíž, působí na ni větší síla a nenabité těleso je přitahováno k nabitému.

2)pokud je to izolant, funguje to podobně, ale na úrovni atomů a molekul. Elektrony se v molekulách nahrnou k jedné straně. Celkem se pak celé těleso (pořád neutrální) chová jako by jedno stranu mělo kladnější a druhou zápornější a stejně jako ve 1) je přitahováno.

Říká se tomu polarizace.


Avatar uživatele
Pokročilý

Může, sice se žádné elektrony neuvolní, ale dojde k polarizaci náboje, tedy k tomu, že se atomy „protáhnou“ a obrátí se tak, že kladně nabité „konce“ se obrátí na jednu stranu a záporně nabité na druhou.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3220
Zlatý quentos 1427
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1211
Zlatý Kepler 950
Zlatý led 725
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.