Rokio

Může dostat zákaz řízení i pachatel, který je podle lékaře nezpůsobilý řídit auto?

Pokud by takový kriminálník dostal kvůli tomu jiný trest a bylo by to například vězení, tak by to bylo pěkně nespravedlivé. Tady jde o to, že delikvent je nějak zdravotně indisponován (to je mínus pro něj) a kvůli tomu dostane trest, který bude pro něj méně výhodný (další mínus pro něj).

Takový pachatel pak trpí dvakrát.

Nejlepší odpověď
Filip84

Zákaz činnosti, samozřejmě, dostat nejen může, ale i musí, většinou je to ochranné opatření kogentní, tedy u správního orgánu v případě přestupku.

Smyslem zákazu činnosti není trestat, ale chránit společnost, od trestání jsou, proto, související tresty, per exemplum, peněžitý trest, veřejně prospěšné práce (to se „bouračům“ obvykle dává), trest odnětí svobody. Nejde, tedy, o rozpor se zásadou non bis in idem.

Tedy ano, pokud činec není způsobilý k řízení motorových vozidel v příčině svého zdravotního stavu, zákaz činnosti se mu uloží, protože jestliže ho poruší, může být za to trestně stíhán, jinak by nešlo společnost před jeho dalším nelegálním řízením ochránit.

Další odpovědi
Schluker

Jasne, ze muze. Pokud neni zpusobily ridit, nemel by mit ridicske opravneni. Pokud nema ridicske opravneni, hrozi mu ve spravnim rizeni zakaz rizeni na 12–24 mesicu. V pripade, ze to z nejakeho duvodu dojde k soudu (vlivem dalsich okolnosti/proh­resku), muze to jit do nasobku teto doby.