brekekegege

Může dojít k zahoření zásuvky bez připojeného spotřebiče?

Může dojít k zahoření zásuvky vlivem např. uvolněných kontaktů, přestože v obvodu není připojené žádné zařízení? Chápu, že požár od zásuvky, kam není nic připojené, není asi něco reálného, ale jsem člověk, co když někam jde na déle, než den, vypíná vodu a jističe (kromě lednice 🙂 ).

Nejlepší odpověď
Arne1

Pokud je zásuvka průchozí (v paneláku typické) tak pokud je do následují (následujících) něco zapnutého připojeno, tak samozřejmě ANO.

Další odpovědi
Dochy

Jedině v případě, kdyby došlo k nadměrnému svodu nebo zkratu (vlhkost), nebo by byla nadměrná zátěž v další zásuvce, pokud je tato zásuvka „průchozí“ ale elektrika byla špatně udělána nebo opravena.

Justin1

Nejsem elektrotechnik, ale myslím, že když není v zásuvce zapojený spotřebič a zásuvka je v pořádku, neteče vodiči v zásuvce žádný proud, který by mohl způsobit požár. Pokud je zásuvka připojená pomocí vodičů dimenzovaných na maximální proud, který jistič propustí, a dostatečně jsou dimenzované i přívodní vodiče spotřebiče, neměl by být problém ani v případě připojeného spotřebiče, Možná by mohly suché části vodičů v zásuvce bez připojeného spotřebiče v zahořet, kdyby do zásuvky natekla voda (voda je vodivá, pokud v ní jsou rozpuštěné látky rozpadající se na ionty), spojila kontakty, způsobila proud a vodiče byly poddimenzované vzhledem k maximálnímu proudu propouštěnému jističem.

elkon

Kde není odběr proudu, není zátěž. Takže toto nehrozí. Možná tak vlivem zkratu po přímém zásahu např. tekoucí vodou.

dubraro

Kromě výše správně uvedených důvodů k tomu může dojít i z příčin zdánlivě nesouvisejících až obskurních, jako v případě neobvyklých jevů ve Strašicích v roce 2009, viz odkaz.

Zdroj: https://karel­wagner.blog.id­nes.cz/blog.as­px?c=145661

honza19hk

Může pokud tam vznikne přechodový odpor.zvlast u hliníkových drá­tu.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.