Rohlik

Může člověk bez rukou darovat krev? Kam se provádí vpich?

Standardně se vpich provádí poblíž loketní jamky, jak je to ale v případě člověka, který má ruce amputované nebo z jiného důvodu chybějící? Může takový člověk jít darovat krev a kam se mu vpichuje jehla?
Jelikož takový člověk kvůli chybějícím končetinám bude mít nižší objem krve, bude mu odebráno stejné množství jako zdravému jedinci?

Nejlepší odpověď
Drap

Krev lze teoreticky odebrat z kterékoli žíly. Množství krve se nijak rapidně u takového člověka nezmění.

Další odpovědi
Kepler

Pokud člověk bez některých končetin bude vážit aspoň 50 kg a současně splňovat řadu dalších podmínek, odběr je možný prakticky z jakékoliv přístupné periferní
žíly. Možná místa vpichu: v. mediana, v. basilica, v. cephalica v loketní jamce, vény na předloktí, hřbetu ruky, nohy. https://www.wi­kiskripta.eu/w/Od­b%C4%9Bry_krve_na_vy%C5%­A1et%C5%99en%C3%AD

aliendrone

Teoretcky ano, v praxi se přeptej na tranzfúzce koho berou.
BTW – asi by ho píchli do nohy! ;) :D :D

Dodatek – quentosi, když upravuješ otázky, čekni pls i ODPOVĚDI! Totiž – po tvé úpravě moje odpověď jaksi „ztratila na lesku“ a udělala ze mne BLBCE (většího, než ve skutečnosti jsem)!

Edison

Zpravidla naříznou krční TEPNU… Jde to pak mnohem rychleji. 😁

Sri… Ale nemohl jsem jinak… 😁

Rohlik

@quentos – Byla takova kosmeticka uprava me otazky opravdu nutna?