JohnCreek

Může být toner tiskárny jedovatý?

Dnes jsem si čistil tiskárnu a omylem se mi vysypal toner a rozletěl rozletěl se po pokoji. Dlouho jsem to uklízel, naštěstí to šlo. Nejspíš jsem se toho dost nadýchal, může to být škodlivé?

Nejlepší odpověď
briketka10

Tonery a barvy do tiskáren
Obsahují hlavně glycerin, organické alkoholy, barviva, tonery také akrylátové polymery a oxidy železa.
Toxicita těchto produktů je poměrně nízká.
Při kontaktu může náplň dráždit oči a sliznice, kůži obvykle jen mírně nebo vůbec. Po požití způsobují obsahové látky podráždění dutiny ústní, krku, trávicího traktu, což vede ke slinění, zvracení, bolesti v krku, kašli. Dále mohou způsobit po větších dávkách také zmatenost a ospalost.
V rámci první pomoci z kůže a sliznic přípravek smyjeme vodou, eventuálně s přídavkem mýdla, jinak podáme vodu k naředění přípravku, a můžeme zkusit podat živočišné uhlí, ovšem jeho účinnost není ověřena.

Další odpovědi
gecco

Jedovatý není…
Při opakovaném nadýchání by ti mohlo hrozit zaprášení plic (silikoza) – ale takto jednorázově snad ani to ne…
😉

Klaproth

Práškový toner tvoří z 90% uhlík – saze.

mosoj

Vitamín to není, jed také ne.