Rokio

Může být potomek vyděděn, pokud otec neprojevuje zájem o své dítě, ale dítě otce má o něj zájem?

Pokud se otec nestýká se svým dítětem, ale potomek by rád se stýkal se svým tátou, může být z tohoto důvodu dítě vyděděno?

Nejlepší odpověď
hapiky

Nepominutelného dědice nelze vydědit jen tak z rozmaru. Nový občanský zákoník uvádí důvody k vydědění v § 1646. Podle tohoto ustanovení může zůstavitel vydědit nepominutelného dědice, který

  1. neposkytl zůstaviteli potřebnou pomoc v nouzi,
  2. o zůstavitele neprojevuje opravdový zájem, jaký by projevovat měl,
  3. byl odsouzen pro trestný čin spáchaný za okolností svědčících o jeho zvrhlé povaze nebo
  4. vede trvale nezřízený život.

Navíc může zůstavitel vydědit i nepominutelného dědice, který je nezpůsobilý dědit, případně je natolik zadlužený nebo si počíná tak marnotratně, že hrozí, že by se pro jeho potomky nezachoval povinný díl.
https://www.nkcr­.cz/vasi-notari/detail/239_383-dedicke-pravo-zakonne-duvody-k-vydedeni

Další odpovědi
marci1

Důvody k vydědění uvádí „hapiky“. Potomek by zřejmě pro to, aby vydědění bylo anulováno, musel prokázat důkazy, že měl opravdový zájem se s otcem stýkat. 🙂

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.