bolak

Může být autista traktoristou?

Nejlepší odpověď
Lakeysha

je spoustu druhů autismu, každej je jinej, i Sheldon Cooper je autista …to se nedá říct pro všechny jednotně. Možná by ho dohnali na nějaký psychotesty a podle toho by mu ho dali nebo ne…

Další odpovědi
lukas.zmizik

asi ano, od té doby, co se začaly traktory vyrábět s většími kabinami, jako například zde… http://www.yau­to.cz/includes/im­g/inzerce/pro­dam_zetor_6911_1­.jpg

přelom mohl nastat koncem šedesátých let, ale takovýchto traktorů s malými kabinami bylo v provozu stále dost
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sou­bor:Zetor_Super_50_50PS_­1959.jpg

…jak ovšem souvisí velikost kabiny traktoru s autismem se dosud zjistit nepodařilo…

hanulka11

Pochybuji, že by autista mohl mít ŘP.
Takže si myslím, že nemůže být traktoristou.

anonym

může, ale nesmí řídít.

elvan

No, aby nemohl mít řidičák, musel by mu to „nepovolit“ obvodní lékař, to je velká otázka a legislativu bohužel neznám, každopádně dnes je možné, aby měli řidičáky i léčení epileptici, čili zřejmě ano (navíc autismus je poměrně „nová diagnóza“, takže by se i dalo předpokládat, že se to do legislativy ještě nedostalo).
Ohledně vykonávání profese je to zrovnatak otázka okolností a osobnostních předpokladů autisty a dohody s případným zaměstnavatelem.
Každopádně bych to podpořila, je to super věc, než aby seděli doma. Práce sama působí terapeuticky a začleňuje jej do společnosti lépe, než nějaký ústav/péče stárnoucích rodičů a umím si představit, že to takovýto člověk bude dělat dobře (smysl pro preciznost, zautomatizovaná činnost atd.), navíc ho to může živit a nemusí být na ID/ÚP.
Myslím si, že by vám uměli poradit v APLe, tam jsou na to odborníci.

Zdroj: http://www.apla.cz/

honza19hk

pokud by měl papíry na traktor,tak ano.Ale nevím jestli by je vůbec dostal.Ale jezdit bez papírů může jen po vlastním pozemku.
Ovšem teď je otázka jestli si to majitel traktoru troufne mu ho půjčit.Traktor není levná věc.

Z vlastní zkušenoti víc co se tsalo když jsem půjčil pražákovi bagr.Vykoupal ho v rybníce a ohnul rameno podkopu..Já osobně bych mu traktor nepůčil,ikdyby to byl lakatoš který má ochranný rám. Způsobí nehodu nebo se zraní a odsere to majitel traktrou.