zjentek

Můžou autisté řídit auta?

Autismus a technika.

Odpovědi
Bobek 2

Tak v zásadě mohou. Jednak se auto dá řídit i bez řidičského průkazu, a za druhé, pokud posuzující lékař o tom autismu neví, tak ho ani nemůže použít jako důvod zamítavého posudku. Pokud je autista plně funkční, tak mnohdy za celý život ani žádnou diagnózu nedostane, prostě je jenom trochu „zvláštní“ a „svůj“.

Jinak vyhláška č. 277/2004 Sb., o stanovení zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel, uvádí v příloze č. 3 nemoci, vady, nebo stavy, které vylučují nebo podmiňují zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel. Duševní poruchy jsou v části VII. Autismus dle mezinárodní klasifikace nemocí patří mezi pervazivní vývojové poruchy (F 84 – https://www.u­zis.cz/cz/mkn/F­80-F89.html#F84 ). Pervazivní vývojové poruchy podle té vyhlášky jsou překážkou vylučující zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel.

Takže bohužel, pro autistu není jiná cesta než se od dětství vyhýbat doktorům, aby od nich tu diagnózu nikdy nedostal. Anebo se může snažit prosadit změnu té vyhlášky. Ovšem myslím si, že ten zákaz má důvod hlavně v tom, že autismus bývá spojen s přecitlivělým či nestandardním smyslovým vnímáním. Třeba schizofrenik v remisi (u kterého vymizely příznaky) řidičák dostat může, pokud mu to lékař schválí.