Kura

Můž me zaměstnavatel donutit poskytnout mu otisk prstu pro docházkový systém ?

Kromě vyhrozovanim vypovedi, to beru jako samozrejmost v teto republice.

Nejlepší odpověď
Hlada

Já bych otázku obrátil. Múžete uvést jediný smysluplný důvod, proč otisk prstu neposkytnout?

Další odpovědi
anonym

Zaměstnavatel zaměstnance určitě k ničemu nutit nemusí. Také ale nikdo zaměstnavatele nemůže nutit, aby zaměstnal pracovníka, který odmítá identifikační údaj do docházkového snímače.
Jestli je takto zabezpečeno docházení do zaměstnání, máte dvě možnosti:

  1. otisk prstu k identifikaci své osoby poskytnout a mít práci
  2. považovat požadavek zaměstnavatele i nadále za natolik ohrožující Vaši osobu, že se nepodvolíte. V tom případě pravděpodobně bude zaměstnavatel schopen aplikovat na Vás paragraf o hrubém porušení pracovní kázně a důsledky pro Vás budou asi dost nepříjemné.

Nechci Vás strašit,ale uvědomujete si vůbec, proč se tomu vzpíráte? Máte pocit, že zaměstnavatel se chystá na bankovní loupež a Vaše otisky prstů hodlá ponechat jako důkaz na místě činu?

anonym

ad Kole, neblbni zase tazatele, citlivý údaj to sice je, ale není jediný, s nímž zaměstnavatel oprávněně disponuje s tím, že vždy uvádí, že slouží pouze pro vnitropodnikové účely a je ze zákona povinen je důsledně chránit proti jakémukoliv zneužití třetí osobou.
Jasně to formuloval Hlada, má-li tazatel čisté svědomí, nemá se přece čeho obávat, naopak je to i v zájmu jeho bezpečnosti, aby se na pracoviště nedostaly nepovolané osoby, co by třeba i vykradly šatní skřínky apod.
Kdysi u nás ve firmě byly vykradeny počítače a automaticky kriminálka nám vzala otisky, coby uživatelům, aby je mohla eliminovat od pachatelů.
Sám jsem absolvoval bezpečnostní prověrku NBÚ (Národní bezpečnostní úřad) a tam je teprve hloubková lustrace srovnatelná s norimberskými zákony. To bys musel utéct už u prvního dotazníku!

Michal Kole

No podle zákona je to citlivý osobní údaj.

Ale z hlediska zaměstnavatele je to sichr, že budeš skutečně v práci ty a ne kolega co má tvojí kartičku a zná tvůj PIN.

Lepší se bude zeptat na úřadě pro ochranu osobních údajů (www.Uoou.cz) nebo v občanské poradně www.obcanskepo­radny.cz
Doplňuji:
Mám pocit, že počítač na který je snímač napojen neobsahuje sken geometrie prstu, ale pouze číslicový hash, ze kterého nelze geometrický tvar prstu vygenerovat.

Zeptej te se schválně na to, v jaké formě je to uloženo. Na to myslím máš ze zákona právo.