Hamon

Musím poslechnout policistu, když mi přikáže spáchat přestupek?

Např. dopravní policista odklání dopravu do jednosměrky v protisměru.
Doplňuji:
Díky za odpovědi. Ještě prosím o doplnění, platí to obecně nebo pouze v dopravě?

Nejlepší odpověď
anonym

Ano – a neplatí to jen v dopravě…
V dopravě – doprava je řízena obecnými pravidly (např. pravidlo pravé ruky), není-li dopravním značením (vodorovným nebo svislýmurčeno jinak). Je-li v rozporu vodorovné a svislé značení, platí to svislé. I svislému značení jsou nadřazeny semafory. A ještě vyšší prioritu má řízení situace dopravním policistou – pošle-li tě do jednosměrky v opačném směru, pošle-li tě na červenou do křižovatky apod. – prostě jeď.
😉
Obecně – pokud ti policista ´přikáže´, abys vykopnul dveře, rozbil okno, někoho zadržel…, poslechni – pokud bys tím nebyl ohrožen ty (zdraví nebo život).
___
BTW – obecně se takových situací nemusíš příliš ´obávat´ – policajti ´spolupráci´ s nepolicajty spíše odmítají – nikdy totiž nevědí, čeho se od ´civilistů´ mohou nadít…
😉

Další odpovědi
anonym

Ano, dopravní policista může. Příkazové a zákazové značky v tomto případě ztrácejí účelnost.
Doplňuji:
Jak by to bylo, kdyby ti nějaký policista předal svoji služební zbraň se slovy: zastřel ho ?!

Alesh

Ano, je to tak, pokud ti to policista přikáže, tak ho musíš poslechnout.
Doplňuji:
To by byl, barbakane, trestný čin, kolega se ptá na přestupek. 😉
Myslím si, že obecně to neplatí, ale zároveň se to nebude vztahovat jen na dopravní přestupky. Určitě ti policista nemůže nakázat někomu nafackovat či něco ukradnout v sámošce.

ivzez

Ano, samozřejmě.
Je potřeba si uvědomit, že policista má k odklonění dopravy důvod,
a že neuposlechnutím příkazu byste mohl někoho ohrozit, zapříčinit škodu, …

Ocko, to je omyl:
Předpisy samozřejmě platí dál, jenom v okamžiku,
kdy řízení dopravy převezme policista, mají přednost příkazy policisty.

anonym

Tohle ale není správně. Je třeba si uvědomit, jak je to konkrétně u řízení dopravy s předpisy. V okamžiku, kdy řídí dopravu policista, běžné předpisy (značení vodorovné, svislé a semafory) neplatí. Neplatilo by tedy ani to, že jednosměrka nesmí být využita v protisměru. Obecně je to přece ve vyhlášce uvedeno.
Je to tedy tak, že v tomto případě by to přestupek nebyl, naopak ty by ses dopustil přestupku, kdybys chtěl trvat na tom, že do této ulice nevjedeš. To bych se nedivila, kdyby ti policista poslal papíry „do čistírny“.

V ostatních situacích to platí obdobně. Jde-li například o ohrožení lidského života a mělo by při tom být porušeno něčí soukromí nebo majetek, tak jednoznačně jde v první řadě o záchranu lidského života. Kdybys náhodou zjistil, že ve vedlejším bytě umírá soused na infarkt a lékař by se k němu nemohl dostat, policie a hasiči by měli třeba hromadnou havárii, tak by asi také bylo rozumnější dveře vylomit a nečekat.
Ovšem průšvih by byl, kdyby se potom byt nezabezpečil proti vstupu cizí osoby a někdo jej vykradl.

Hamon

barbakan: pokud by to bylo v mezích trestního zákoníku (§ 28 – krajní nouze, a § 29 – nutná obrana), pak poslechnu.
Kupodivu mi jde právě o zbraně. Podle zákona o střelných zbraních a střelivu nesmím se zbraní manipulovat na míéstě veřejně přístupném. Co když mi policista na veřejnosti přikáže předložit zbraň?

anonym

Tu zbraň nosíš jen tak za opaskem? Nebo ji mám, onomu policistovi ,zbraň vykouzlit ?!
Nerozumím Tvé otázce.

Hamon

Zbraň nosím na opasku, v pouzdře (zbraň nesmí být nošena viditelně).

Může se stát (a denně doufám, že ne), že budu chtít zadržet pachatele trestného činu do příjezdu policie tím, že na něj zbraň namířím. Policie přijede a pachatele si převezme. Já zbraň opět schovám. Teď přijde policista ke mně a bude chtít vidět zbroják, průkaz zbraně a zbraň, že ji mám legálně. A teď co?

Tohle je hypotetická, zato nesporná situace. Pravděpodobnější je, že zbraň uvidí a bude si ji chtít zkontrolovat (o právním vědomí některých příslušníků nemám iluze). Mám ji předložit, i když mi to zákon zakazuje? Mám ignorovat výzvu policisty, i když mi to zákon zakazuje? :)