Mikrotem

Musím mít stálý příjem peněz, aby mi soud mohl přiznat svéprávnost?

Odpovědi
Schluker

Konzultuktencelou tu vec rovnou s advokatem. Pokud to myslite vazne, stejne u nej skoncite. Hledat odpovedi na takoveto otazky touto formou je preci jen nevhodne a predevsim nespolehlive.

da ny

Pokud se nejste schopen se samostatně živit (většina lidí prací) a SCHOPEN samostatně OBSTARAT SVÉ ZÁLEŽITOSTI (bydlení, stravu, úřady, sebeobsluhu), v tomto případě i informace. Nechvátejte :) Ptejte se právníka.
Pro případnou činnost OSVČ (od 16 let), jsem již zasílala v předchozím dotazu.

Tady máte 1 z informací z internetu:
„Před nabytím zletilosti se plná svéprávnost získává jejím přiznáním (emancipací) nebo uzavřením manželství. Svéprávnost může podle § 37 občanského zákoníku přiznat jen soud, a to pouze na návrh, dosáhl-li nezletilý 16 let věku, se souhlasem jeho zákonného zástupce (nebo nezletilého, podá-li návrh zákonný zástupce), a pokud se prokáže jeho schopnost samostatně se živit a obstarávat si své záležitosti, případně je-li to z vážných důvodů v jeho zájmu. "
Další z možností je sňatek (po 16). Informace též, snadno najdete.

Pepa25

Zákon říká (§ 37 Občnského zákoníku), že pro přiznání svépravnosti jsou podmínky

  • je dovršeno 16 let
  • je osvědčena jeho schopnost sám se živit a obstarat si své záležitosti
  • s návrhem souhlasí zákonný zástupce nezletilého

Druhá podmínka nemluví explicitně o stálém příjmu. Někteří mladí chtějí přiznat svépravnost kvůli podnikání, pokud existuje byznys plán nebo projekt, tak by to mělo jít (ale je důležité to „osvědčena“).

P.S. Doufám, že třetí otázka nebude „Jak přemluvit rodiče k souhlasu s přiznáním svéprávnosti“ 😉

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.