Odpovedi18

Musím pracovat v 3směnném provozu, pokud mám v současné smlouvě jen ranní směny? Více v popisu.

Musím jít 3 směnný provoz pokud mám v současné smlouvě jen ranní směny?

Dělám jen ranní směny a teď po 3/4 roce musím jít do 3 směnného provozu.. budu muset odejít, protože mi 3 směnný provoz nevyhovuje.. budu mít nějáké odstupné? Nechci odejít, ale nic jiného mi asi nebude zbývat.. a budu muset dodržet 2 měsíční výpovědni lhůtu?
Edit: Budu muset dodržet tu 2 měsíční lhůtu? Pokud ano, tak v těch ranních směnách nebo 3směnný provoz? Proti tomu se mohu něják bránit si myslím.. šel bych do toho jedině s tím kdybych měl ty ranní směny.

Nejlepší odpověď
Dochy

Podle mně, pokud je ve smlouvě uvedena prac. doba odpovídající ranní směně, nemůže Vás zaměstnavatel převést jen tak na 3 směny. Musela by být uzavřena nová smlouva, nebo dodatek, ale s ním byste musel souhlasit. Pokud se to zaměstnavateli nelíbí, max. Vám může dát výpověď s výpovědní lhůtou a odstupným dle prac.smlouvy/zá­kona.

Další odpovědi
ivzez

Pracovní režim, rozvrh pracovních směn i pracovní dobu určuje
zaměstnavatel, který vše zmíněné může v případě potřeby i měnit.

Zkuste zaměstnavatele písemně vyzvat, aby Vám přiděloval práci podle
pracovní smlouvy. Případně jej můžete požádat o změnu pracovní doby
(zaměstnavatel je povinen přihlížet i k potřebám zaměstnanců pečujících o děti).

Dáte-li výpověď Vy, nárok na odstupné nevznikne.
Vznikl by v případě výpovědi od zaměstnavatele podle § 52 písm. a), b) nebo c).

Výpověď na sebe váže dvouměsíční výpovědní dobu, kterou byste musela dodržet. Můžete ale zaměstnavatele písemně požádat o rozvázání pracovního poměru dohodou. Pokud by zaměstnavatel žádosti vyhověl, skončil by pracovní poměr dnem uvedeným v písemné dohodě.
___

Přestože zaměstnanec nemusí uvádět žádný důvod, doporučuji
ve výpovědi (nebo žádosti o rozvázání pracovního poměru dohodou)
uvést některý z vážných důvodů podle zákona o zaměstnanosti.

Kdybyste se po skončení zaměstnání chtěla zaregistrovat na úřadu práce,
krátila by se Vám po skončení bez vážného důvodu po celou podpůrčí dobu
podpora na 45 % průměrného čistého výdělku.

Zákoník práce, úprava pracovní doby: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p241
ZP, dohoda (§ 49): https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p49
ZP, výpověď od zaměstnavatele: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p52
ZP, výpověď (§§ 50–51): https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p50

Zákon o zaměstnanosti, vážné důvody: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-435#p5-1-c

anonym

Dochy má pravdu. Pro mě za mě možná záleží i na tom co máš ve smlouvě, jestli jednosměnný nebo ranní směny. Jednosměnný provoz neznamená jen ranní směny, můžou to být jen odpolední nebo jen noční. Otázka je, když ti vedoucí rozvrhne od určitého týdně třísměnný provoz, chodit stále na ranní s tím že vám ráno řeknou ale vy nemáte být v práci běžte domůůů a přijďte tak jak máte. :D
Spíš se ptej na to koho jako první kontaktovat, u koho si stěžovat aby se situace řešila když zaměstnavatel zkouší takový vyfikundace :D
Oni tě na ranní nenechají, pošlou tě domů, a co pak, máš zuby nehty být v práci a ani se nehnout? :D nebo poslechnout a nemít zaplacenou směnu? :D

Emefej

Odstupné se vyplácí při zrušení prac. místa. V případě výpovědi se výpovědní lhůta dodržet musí. Zkus se raději dohodnout na ukončení.

Dochy

Pokud je smlouva opravdu jen na ranní směnu, pak zkrátka jedeš ranní směny. Výpověď (z libovolné strany) na tom nic nemění. (můj názor)

anonym

Ivzez má také pravdu ale zapomněla dodat že:
Pracovní režim, rozvrh pracovních směn i pracovní dobu určuje
zaměstnavatel, který vše zmíněné může v případě potřeby i měnit – zaměstnavatel měnit může, ale aby se vás to osobně dotýkalo musíte s tím písemně buď souhlasit a podepsat smlouvu novou nebo dodatek ke smlouvě,nebo můžete také nesouhlasit, a tím pádem neplatí že: Pracovní režim, rozvrh pracovních směn i pracovní dobu určuje
zaměstnavatel, který vše zmíněné může v případě potřeby i měnit…on má nárok na to Vám dát návrh a požadovat po Vás aby jste změnu prac. režimu podepsala, na to nárok má, ale nemá nárok pozměnit prac. režim pokud změnu prac. režimu nepodepíšete a nebudete s tím souhlasit…

ivzez

Nezapomněla, jenom nemá smysl rozebírat „co by, kdyby“.
(Přišlo mi zbytečné rozvádět všechny možnosti/even­tuality.)

Všechno, co je sjednáno přímo v pracovní smlouvě, lze měnit pouze se souhlasem obou stran. Ovšem zaměstnavatel má právo změnit typ provozu i v případě, že s tím zaměstnanci nesouhlasí. Např. provoz, který byl jednosměnný, může změnit na dvou-, třísměnný nebo nepřetržitý.

Pokud s tím zaměstnanec nebude souhlasit, může mu zaměstnavatel dát výpověď (pravděpodobně podle § 52 písm. c s odstupným), na nějakou dobu zaměstnance převede (to zákoník práce umožňuje i bez souhlasu zaměstnance) a na zbytek výpovědní doby se s ním nějak dohodne, nebo mu vyplatí náhradu za překážku v práci.

V praxi se mnohem častěji setkávám s tím, že se se zaměstnancem dohodne na rozvázání pracovního poměru dohodou bez uvedení důvodu (tzn. pro zaměstnance nevýhodně → bez odstupného a v případě evidence na ÚP s nižší podporou).

anonym

Právě že má smysl rozebírat co by, kdyby. Je potřeba taazteli poradit a pomoct, a né odkazovat na odstavce v zákonu který nejsou přímo definovaný a lze je využít ku prospěchu.
Podle toho co čtu, tak tazatel chce odejít z práce jen proto že na něj zaměstnavatel tlačí tím že po něm chce něco jiného než podepsal, a vy tazatelovy odpovíte argumentací že na to zaměstnavatel nárok má. Tlačit na zaměstnance zaměstnavatel může a nárok na to má (to je ale dost zavádějící rada od vás), zaměstnavatel může na pracovníka zkoušet různé psychologické kašpařiny které se naučí na osobních kurzech a podobně, ale pořád platí že to co člověk podepíše platí, a to co nepodepíše neplatí, minimálně do konce platné smlouvy. Je to jednoduchý.
Pokud nemůže zaměstnanec dělat více směnný provoz, tak mu zaměstnavatel při nedohodě dá výpověď s odstupným, v průběhu výpovědi zaměstnanec bude stále na ranní směně, pokud má ve smlouvě přímo uvedeno ranní směna. Pokud se ranní směna ve firmě úplně zruší, kam pak zaměstnance převede, když má smlouvu jen na ranní směny a smlouva se nemá porušovat..to by jste věděla? Protože tazatel s tím očividně souhlasit nechce a nebude a tahle situace mu nastane, tak ať ví co bude následovat a co ho čeká..

ivzez

Zaměstnavatel má právo změnit typ provozu z jednosměnného na vícesměnný.

To je ale něco jiného než „tlačit na zaměstnance“ → na to právo nemá. Přesto se to často děje.

Nejspíš se neshodneme v tom, která rada je pro tu kterou stranu lepší.

Podle mne v podobných situacích nejlepší nějaký kompromis → dohoda obou stran, kdy každá částečně z něčeho sleví.

Je otázka, jestli v situaci, kdy zaměstnavatel potřebuje změnit typ provozu, a kdy zaměstnanec chce/potřebuje pracovat jenom v ranních směnách, je nějaká dohoda možná.
_____

Má-li tazatelka v pracovní smlouvě sjednánu pracovní dobu, či ranní směny, měla by fungovat písemná výzva, kterou jí radím v odpovědi výše. Pokud by jí zaměstnavatel nemohl dále přidělovat práci jenom v ranních směnách, měla by za dny, kdy by měla jít na jinou směnu, nárok na náhradu mzdy. (Kdyby zaměstnavatel neměl pro zaměstnance práci odpovídající pracovní smlouvě, šlo by o překážku na jeho straně, za kterou by zaměstnanci náležela náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. → Viz má reakce v diskuzi výše.)
_____

Vycházíme z informace o pracovní smlouvě, kterou ani jeden z nás neviděl.

Podle mne není moc pravděpodobné, že by v pracovní smlouvě byla sjednána pracovní doba, častější je obrat „jednosměnný provoz“ apod., který nemusí nutně znamenat práci v ranních směnách.

Např. uklízečka ve škole pracuje v jednosměnném provozu, kdy každý pracovní den uklízí v odpoledních, podvečerních až večerních hodinách. Ale možností je víc. O jednosměnný provoz jde i v případě, že se „směny“ např. překrývají o několik hodin.

Dokud smlouvu neuvidíme, nemá podle mne smysl to více rozebírat.

Dochy

Tazatelka jasně sdělila, že má ve smlouvě jen ranní směny a zaměstnavatel ji tlačí do 3 směnného provozu. To je podle mně rozpor s prac. smlouvou. Jo, je možné že si tazatelka svou smlouvu ani nepřečetla, ale to už není naše starost. To je stejné jako by se někdo ptal jaká je planeta nejblíže ke Slunci a my tu začali polemizovat o tom zda ho náhodou nezajímá zda mléko zahleňuje…

ivzez

Dochy,
podle mne by to chtělo uvést přesnou formulaci z pracovní smlouvy.

anonym

pokud s tím nebudete souhlasit, tak se můžete stát přebytečným a pak nárok na odškodnění máte…prostě nic nepodepisujte.. s ničím nesouhlaste..dále choďte na ranní..žádnou výpoveď nedávejte..do­držujte vše to co máte psané ve smlouvě…nepode­pisujte žádnou změnu týkající se změny smlouvy stávající…jediné co riskujete že vám neprodlouží smlouvu, ale pořád lepší než hledat rychle novou práci teď když by vám za dva měsíce skončila výpovědní lhůta…