Honza588

Musí se dcera hlásit do evidence ÚP, když předčasně ukončí nebo přeruší studium VŠ ?

Dcera bohužel nesplnila všechny předepsané zkoušky v průběhu studia VŠ a musí školu ukončit. Musí se tedy hlásit do evidence ÚP ? – pokud ano, dokdy ? ještě jinam se musí hlásit ?

Nejlepší odpověď
zjentek

  1. nemusí nic*
  2. může na ÚP
  3. může do zaměstnání

*I když penále za nezaplacené zdrav. pojištění není nikterak likvidační, je dobré sdělit její pojišťovně, od kterého data se pro „nic“ rozhodla.

Další odpovědi
gecco

Pokud bude chtít, aby jí stát (než si sežene práci) platil zdravotní pojištění, musí se na ÚP hlásit do tří dnů (dříve to bylo do osmi) od „ukončení školy“…
Jinak – povinnost hlásit se na ÚP neexistuje.

Drap

Nemusí se hlásit. Nikde taková povinnost neni. Bude si však nadále muset sama platit sociální a zdravotní. Pokud se chce přihlásit, je nutné co nejdříve.

Lamalam

Nemusí.

ivzez

Nejblíže je odpověď Zjentka, Gecco se vyjímečně mýlí.

Registrace na ÚP není pro nikoho povinná.

Vaše dcera se nemusí registrovat na ÚP. Musela by se však do 8 kalendářních dnů přihlásit u zdravotní pojišťovny a jako OBZP si hradit zdravotní pojištění (od 1. ledna jde o 1.337 Kč měsíčně).

Stát hradí zdravotní pojištění za všechny uchazeče o zaměstnání
bez ohledu na to, kdy se na ÚP zaregistrovali, lhůta 8 ani tří dnů zde
neplatí (a pokud vím neplatila ani dříve).

Lhůta 8 kalendářních dnů se vztahuje k povinnosti
hlásit úřadům (včetně zdravotní pojišťovny) změny.

Lhůta 3 pracovních dnů po skončení zaměstnání je určena pro ty, kdo
chtějí, aby se jim podpora v nezaměstnanosti stanovila z průměrného
výdělku z posledního zaměstnání.