martindr

Lze v zastavce objet stojící autobus i přesto, ze se tam nachází plná čára? Nebo se musi čekat, než znova vyjede?

Nepřesné formulace
Musí se čekat, než autobus vyjede ze zastávky?

Nejlepší odpověď
redy

http://www.au­toweb.cz/beran-vyjizdeni-autobusu-ze-zastavek-a-pravidla-prednosti/
Třeba ti to bodne…
🙂

Další odpovědi
Quimby

Objet zleva se může, ale pokud bude vyjíždět ze zastávky, tak má v obci myslím přednost.
Ale je dobré být opatrný a raději zpomalit, občas lidé totiž přecházejí před autobusem silnici (klidně i bez přechodu).

Mc Merkurion

… když je to školní (označenej dětma http://www.za­kruta.cz/doprav­ni-znaceni/specialni-oznaceni-vozidel/o4/oznaceni-autobusu-prepravujiciho-deti/ ) neměl bys jej v obci ano předjíždět (objíždět) dokud neodjede:
(1) Za vozidlem hromadné dopravy osob, které zastavilo v obci v zastávce bez nástupního ostrůvku nebo bez nástupiště na zvýšeném tramvajovém pásu, musí řidič jiného vozidla zastavit vozidlo; je-li v zastávce více vozidel hromadné dopravy osob, musí zastavit za druhým z nich. V jízdě smí pokračovat teprve tehdy, neohrozí-li již cestující, kteří nastupují nebo vystupují. To neplatí, zastaví-li autobus nebo trolejbus u okraje vozovky.
(2) Za autobusem s označením „Označení autobusu přepravujícího děti“, který zastavil v označené zastávce, musí řidič jiného vozidla zastavit vozidlo. Pokračovat v jízdě může až po odjezdu autobusu ze zastávky. Řidiči protijedoucích vozidel musí přihlédnout k možnosti vběhnutí dětí do vozovky a jízdu přizpůsobit tak, aby děti nebyly ohroženy.
http://www.vsechny-autoskoly.cz/za­kon_o_provozu_na_po­zemnich_komuni­kacich/jizda_ve_zvlas­tnich_pripadech/ … bavíme se o vsi, kde zastávka je v jízdním pruhu, ne o MHD

cukrar

Ano, můžete překážku objet vlevo, klidně i přes plnou čáru.

Martin se ale ptá, když autobus stojí, nikoliv jak mu ostatní radí, jaké jsou povinnosti při vyjíždění autobusu.

Klaproth

Ano, při objíždění můžeš přejet plnou čáru.

Lamalam

Stojící autobus je překážka provozu. Překážku můžeš objíždět i přes plnou čáru.

Mc Merkurion

cukrar, právě že odpovídám na to, když stojí v zastávce (jestliže vyjíždí, může mi bejt jedno, jestli je to školák, či nikoliv, jelikož on odjede, až všici nastoupí/vystoupí) a právě, jestliže stojí v zastávce dětskej autobus, nesmíš jej přeci ani objet jako překážku, nebo se něco změnilo, přeci jen nemam takovej přehled …