jaja12345678

Musí být v novinovém článku oslovení?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli musí být v novinovém článku oslovení, např. pan Kovář nebo ministr Kovář. Nebo jestli stačí jen Kovář.

Nejlepší odpověď
annas

  1. Oslovujeme vždy 5. pádem ´5. pádem voláme." Pane Kováří! Pane ministře! " Většinou se používá zdvořilejší – „Vážený pane Kováři, Vážený pane ministře!“ atd.
  2. Novinový článek – o jaký typ článku jde?

Pokud píšete ministrovi veřejný dopis, tak ho oslovíte. Nebo v interwiewu rovněž, případně v záznamu diskuse, besedy, často se oslovuje v reklamě.

Ale spíš v jiných útvarech se vkládají otázky – co vy na to pane ministře? Dnes je v úvodníku o situaci v Rumunsku – část nadpisu „Vládo, odstup!“

Ještě jste neměl v ruce noviny?

Doplnění. Při oslovování se křestní jméno nepoužívá. Jedině by mohla nastat situace a dva jedinci měli stejné příjmení a potřebujeme je rozlišit, oslovíme „Pane Josefe Nováku – Pane Karle Nováku.“

Při oslovování má pracovní funkce, např. „Vážený pane ministře, poslanče“ atd. přednost před akademickým titulem .- např. "Vážený pane profesore, docente " atd.

Pokud adresát nemá funkci nebo titul atd. tak používáme zpravidla zdvořilostní formuli „vážený/á“

„Vážený pane Kučero, Vážený pane Nováku“ atd. vedle Pane Kučero, Pane Nováku" atd..
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=850

Důležité je použít 5. pád,.
Ve společnosti se vždy oslovuje neznámý muž „pane“ a neznámá žena „paní“ – neznáme tedy jejich příjmení.
Pokud známe příjmení a funkci plati to, co jsem uvedla výš.

Další odpovědi
Lamalam

Pokud chceš v článku někoho oslovit, tak oslovuj. Ale výrazy „pan Kovář“ či „ministr Kovář“ nepatří mezi oslovení. Oslovujeme pátým pádem.

ivzez

Myslím, že jste otázku jenom nešikovně formuloval,
že se neptáte na oslovení, ale na používání vlastních
jmen v článcích.

Podle mne je hodně nezdvořilé použít jenom samotné příjmení.
Vždy bych je použila ve spojení s podstatným jménem.
Např. pan Kovář, prezident Kovář, ministryně Kotěhůlková apod.

V poslední době se ale stále častěji setkávám se samotným
příjmením → v novinách, časopisech, internetu,TV, rádiích, …