zzzzz

Musí být na účtence (daňovém dokladu) přesný čas?

V poslední době hodně obchodníků uvádí krom data na účtu i čas.
Je nějaká norma, která to nějak upravuje?

Koupila jsem dnes u řezníka maso, v obchodě jsem byla kolem dvou odpoledne, ale na účtence je 10.17hod.
Kdybych doma zjistila, že je maso špatné, třeba v půl třetí ho šla reklamovat, tak mi ta prodavačka bude tvrdit, že jsem ho od desíti beztak špatně skladovala, a proto se zkazilo:-((( A já bych se ničeho nedomohla.

Tak je to s tím časem? Pokud ho obchodník uvádí, musí být přesný?

Všem předem děkuji za odpovědi 🙂

Nejlepší odpověď
anonym

Čas tam být nemusí (viz Zákon o DPH č. 235/2004 Sb., §29).
Pokud tam ale je – netuším, zda musí být (rámcově) přesný.
___
Každopádně – pokud mezitím čas v systému (na pokladně) neopravili, byl by posunutý i při té reklamaci v „půl třetí“.
😉

Další odpovědi
Drap

Pokud vím, tak uvadění přesného času žádná norma ani zákon nepřikazuje.

McArthur

Zákon o účetnictví č. 563/1991 Sb, § 11, odstavec 1, písmeno d říká, že účetní doklad musí obsahovat okamžik vyhotovení dokladu.

Výklad tohoto odstavečku je takový, že pokud to technické prostředky umožňují, potom se uvádí jak datum, tak čas vyhotovení dokladu. Tedy uvedení času je dobrovolné.