Avatar uživatele
briketka10

Moudřejší ustoupí. Smutná pravda, na níž je založena světovláda hlouposti?

http://azcita­ty.cz/citaty/ma­ria-von-ebner-eschenbachova/

Jak si vyložíte tento citát?

Děkuji Vám za každou odpověď

Zajímavá 9Pro koho je otázka zajímavá? annas, Andělé, johana 56, Drap, Já..., zzzzz, gagaga, střevo, Ganymede před 2461 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
johana 56

Moudrost vs hloupost je věčně diskutované téma.

Posuzování těchto lidských vlastností se vždy odvíjí od vlastního názoru a pohledu. Hodnocení nikdy není stoprocentně objektivní a tak nadvládu přejímá ten, kdo získá na svou stranu více plusů…

O moudrých lidech je známo, že se svými přednostmi nechlubí, raději je skrývají. Je možné považovat je za hlupáky, pokud ustoupí?

Za zamyšlení stojí příklady z dávné minulosti:
Je např. „Velký vezír“ moudrý když dává veřejně najevo zlobu nad tím, že poddaný odmítne náznak jeho přízně?
2. Je poddaný opravdu jen hlupákem pokud nabídku přízně nepřijme i s vědomím, že se jeho postavení spíše zhorší, ale nepopře sám sebe?

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
fcoop

Je to v podstatě alibismus.
O tom by se dalo plkat donekonečna,ro­zebírat spoustu možností…
Hypoteticky…potkají se dva blbci a protože jeden z nich není až tak tupě drzý a agresivní....­......ustoupí.
To neznamená,že je moudřejší.
Jen to,že má plné gatě.
Je to stejně pravdivé rčení,jako třeba :„Není šprochu“…„Tak dlouho se chodí se džbánem..“......

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Ganymede

Kdyby všichni moudří lidé ustoupili, tak by světu vládli blbci.. Oh počkat, myslím, že se to už dávno děje..

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Naštěstí to vždy není pravda. Jen dočasný taktický ústup před vítězstvím. Hloupost se nakonec porazí vždycky sama.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?ivzez Nahlásit

Avatar uživatele
annas

Moje názory na toto téma jsou v obou odkazech, stejně i v dalších. v archivu.

Takže trochu jinak.

Jak jsem napsala u své otázky, je třeba se řídit spíš vlastním rozumem , tedy moudrostí, nikoliv pravidlem, která má zajímavý původ.

Jenže tomu, aby hloupost vítězila, napomáhá lhostejnost, to že lidé sedí se založenýma rukama.

Myslím si, že by mělo platit, že pravda zvítězí nad zlem. Jenže bohužel ti moudřejší, kteří mají pravdu, ,ustoupí neperou se za ni, protože nemají tvrdé lokty Někdy ústup ale znamená i záchranu …

Nebo účel světí prostředky? Takže je možné použít cokoliv, aby hloupost zvítězila?

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Smutná pravda, zejména pro muže. Nezažil jsem, ale všiml jsem si, že v kapitalistických domácnostech teď čím dál častěji vládnou manželky ;( … ;)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Admin2

Podobná otázka již byla vložená.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-opravdu-rozumna-zasada-moudrejsi-ustoupi-co-kdyz-se-moudrejsi-bude-ridit-svym-vlastnim-rozumem-ne-danou-moudrosti

Je opravdu rozumná zásada moudřejší ustoupí? Co když se moudřejší bude řídit svým vlastním rozumem, ne danou moudrostí?

--
Ještě jeden dotaz

„Moudřejší ustoupí? To pak znamená , že hloupější vyhrál,ne ?“
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/moudrejsi-ustoupi

Upravil/a: Admin2

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
bububabu

„Oko za oko způsobí, že celý svět bude slepí“
Nenávist a pomstychtivost je kruh který umí přetrhnout pouze ten moudřejší. Proto moudřejší ustoupí a nevyvolává další zbytečné hádky.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
led

zjentek, nezbývá vám, než trpělivě čekat, pokud „tvá ztracená vláda věcí tvých
zpět se k tobě navrátí, zjentku, navrátí.“

(citát voľne podľa Modlitby pro Martu)

před 2460 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
briketka10

Ad Admin2

Moje otázka je úplně jiná. než ta z archivu.
První popisuje jinou situaci i autora.

před 2461 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek